1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
3 years ago
6

Before rock climbing, Michelle wants to know how

Mathematics
1 answer:
Sergio039 [100]3 years ago
7 0

Answer:

22 feets

Step-by-step explanation:

From the diagram attached :

We have two similar triangles which can be related proportionally :

Hence ;

Mitchell's height / distance from mirror = cliff height / cliff distance

Michelle's height = 5.5

Michell's distance from mirror = 4

Cliff height = h

Cliff distance from mirror = 16

We have ;

5.5 / 4 = h / 16

Cross multiply :

4 * h = 5.5 * 16

h = 88 / 4

h = 22 feets

You might be interested in
The original price of a coffee table is d dollars. You use a coupon and buy the table for (d − 4) dollars. You paint the table a
Lady_Fox [76]

Answer:

hfbzhhsgxhxbggxvdvxggdvdbgx

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bruce rents snowmobiles to tourists.He charges $135 for 4 hours and $202.50 for 6 hours
denis-greek [22]
I think the answer is 1215
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price rounded to the nearest cent: 6.5 pounds for $5.85 is ________ per pound.
Andrew [12]
It’s the first option.
5.85/6.5= 0.90
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Allison is planning a bridal shower for her daughter. She has decided on a budget of $3,000 to pay
denpristay [2]

Answer:2350

Step-by-step explanation:3000-1750=2350

3 0
3 years ago
Find the product then simplify the anwser.<br> 3/4×9/4=
Aneli [31]

Answer:

extract form 27/16

decimal form 1.6875

mixed number form 1 11/16

please mark me the most brainliest

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!<br> numbers 10 and 12 please :)
    7·1 answer
  • Ryan and saving up his money for a bike that cost 198 so far he has save 15$ per week for the last 12 weeks how much more money
    7·1 answer
  • What is the value of x? 4<br> 8<br> 24<br> 32
    15·1 answer
  • 5 (8 4) = (5 × 8) + (5 × 4)
    7·2 answers
  • Yk help me bru In the straight edge and compass construction of the angle bisector below which of the following reasons can be u
    14·1 answer
  • Which expression can be used to represent the phrase "four less than a number"?
    8·1 answer
  • If your ex liked your video does this mean that he could still possibly like me -Jelissa
    14·1 answer
  • Ibought a new shirt at the store for $30. If the tax is 10%, how much is the tax? And how much did I
    13·1 answer
  • A sample of 125 pieces of yarn had mean breaking strength 6.1 N and standard deviation 0.7 N. A new batch of yarn was made, usin
    6·1 answer
  • An office supply store sells 128 pens in each bag. A business bought 9 bags of pens one month and 7 bags of pens the next month.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!