1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
3 years ago
14

Solve the compound inequality. 4 x - 6 ≥ −10 or 3 x +5 ≤ −10

Mathematics
1 answer:
mixas84 [53]3 years ago
3 0
Hello : 
<span> 4 x - 6 ≥ −10  .....(1)
 or
 3 x +5 ≤ −10 ....(2)
(1) : 4x </span>≥ -4
   x ≥ -1 
(2) : 3x ≤ -15
x ≤ -5
conclusion : x ≤ -5 or  x ≥ -1 
the set solution is :   ] -∞, - 5 ] ∪<span>[-1,+∞[</span>

You might be interested in
5.2x+8+2.1x-3 which is an equivalent expression by combining like terms A. 5.2x+8+2.1x-3 B. 5.2x+5+2.1x C 13.2x-0.9x D 7.3x+5
satela [25.4K]

Answer: 7.3x + 5

Step-by-step explanation:

For us to solve the question, we have to solve 5.2x+8+2.1x-3 and the answer gotten will allow us know the equivalent expression.

= 5.2x+8+2.1x-3

= 5.2x + 2.1x + 8 - 3

= 7.3x + 5

Therefore, the correct answer is 7.3x + 5

7 0
3 years ago
What is the median of the following numbers? 10,6,4,4,6,4,1
saveliy_v [14]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

If you set the numbers in order from least to greatest, you will find that 4 is the middle value(median)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
a farmer hires 110 workers to harvest apples from his trees.it takes the 12 days to harvest the farmers entire crop.how long doe
bazaltina [42]

Answer:

110 = 12

110 + 110 + 110 + 110 = 440

so 110 × 4 = 440

4 × 12 =<em><u> 48 days</u></em>

hope this helps

5 0
2 years ago
What is the simplified form of 64x^16
Alenkinab [10]
It can be written as √64·√x¹⁶ = 8x⁸, so answer B.
4 0
3 years ago
What’s the result ????????????????
Mrrafil [7]

Answer:

Option 1

Step-by-step explanation:

You must multiply (2x + 3) by (x + 4). I use the FOIL method.

(2x + 3)(x + 4)

Multiply

2x² + 8x +3x + 12

Simplify

2x² + 11x + 12

To check the answer, you could factor this trinomial back into a pair of binomials.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A 13- ounce package of pistachios costs $5.99. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • What is the value of 2 in 5,670,249,114? And describe 2 ways to find value?
    6·1 answer
  • When two lines intercect, how many points do they have
    5·1 answer
  • Can somebody plz help answer these questions correclty (like what the letters=) thanks :D
    13·2 answers
  • What is the measure of JML
    10·1 answer
  • Find the value of x.
    5·2 answers
  • Please help me with this homework
    8·1 answer
  • Donald can type 240 words in 6 minutes. How long will it take him to type a 1000-word essay if he types at the same rate? (Pls I
    10·2 answers
  • Challenge An arts academy requires there to be 5 teachers for every 115 students and 3 tutors for
    15·1 answer
  • On his math homework assignment, Steven solved six problems correctly and eight incorrectly. Write a ratio comparing Steven’s nu
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!