1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
3 years ago
5

The cost of 3 scarves is $66.75. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Svetach [21]3 years ago
6 0

Answer:

8.75

Step-by-step explanation:

Katarina [22]3 years ago
5 0

Answer:

Divide $26.25 by 3 to find out the cost of the unit price. It is $8.75.

You might be interested in
HELP<br>What is the volume of this figure?
Damm [24]

Answer:

It’s 850

Step-by-step explanation:

Divide the figure into 3 shapes, first one being 10ft times 5ft times 5, followed by 20 times 5 times 5 the another with 10 times 5 times 5. I got 850

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5 squared plus 2 cubed
SIZIF [17.4K]
5 squared is 5x5. And 2 cubed is 2x2x2. So, the answer would be 200.
6 0
3 years ago
5 inches is blank times big as 1 inch
alina1380 [7]

Answer:

5 inches is <u>5</u> times as big as 1 inch

4 0
3 years ago
The graph of the line passes through the points (0,-2) and (6,0). What is the equation of the line?
valina [46]

\bf (\stackrel{x_1}{0}~,~\stackrel{y_1}{-2})\qquad (\stackrel{x_2}{6}~,~\stackrel{y_2}{0}) \\\\\\ slope = m\implies \cfrac{\stackrel{rise}{ y_2- y_1}}{\stackrel{run}{ x_2- x_1}}\implies \cfrac{0-(-2)}{6-0}\implies \cfrac{0+2}{6}\implies \cfrac{2}{6}\implies \cfrac{1}{3} \\\\\\ \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-(-2)=\cfrac{1}{3}(x-0) \\\\\\ y+2=\cfrac{1}{3}x\implies y=\cfrac{1}{3}x-2

8 0
3 years ago
How do I figure out 1b?
taurus [48]
300/5= 60
60x4(children)=240
240 seats will be for children and 60 seats for adults.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A healthy, adult cheetah can run 110 feet per second. How fast can a cheetah run in miles per hour?
    14·2 answers
  • Y=4x^2-4x-8 using the quadratic formula
    15·1 answer
  • If your salary is $42,500 and your federal income taxes are 10% of your salary, how much money will you owe this year in federal
    15·2 answers
  • When a figure is translated, its orientation remains the same or changes ?
    5·1 answer
  • C represents the commission on her sales.
    6·1 answer
  • Write rational numbers between 0 and 1
    13·1 answer
  • This diagram represents a function named h. Which of the choices also represents the function, h?
    11·2 answers
  • 1. Fifty-eight thousandths
    9·1 answer
  • What is the mZQPT? <br><br>P Q R S T <br>​
    6·1 answer
  • Use the graph to determine which statement describes f(x).
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!