1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
2 years ago
9

You will be the math junior teacher for the next two weeks. In order to succeed in your mission, you have a lot of research to d

o. Your first one is to research 3 interesting ratios.
Example: A five-year-old is likely to have a head to body ratio of about one to six.
Write each ratio in three different ways.
For each ratio, write 2 equivalent ratios.
Mathematics
1 answer:
Nataly [62]2 years ago
8 0

Answer:

i am sorry

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A polling organization contacts 1172 male university graduates who have a white collar job and asks whether or not they had rece
hichkok12 [17]

Answer:

The population in the study are those male university graduates who have a white collar job.

Step-by-step explanation:

This is a common statistics practice, when we want to study something from a population, we find a sample of this population.

For example:

I want to estimate the proportion of New York state residents who are Buffalo Bills fans. So i ask, lets say, 1000 randomly selected New York state residents wheter they are Buffalo Bills fans, and expand this to the entire population of New York State residents.

In this problem, we have that:

Sample of 1172 male university graduates who have a white collar job and asks whether or not they had received a raise atnbsp work nbspduring the past 4 months.

What is the population in the​ study?

The sample is of male university graduates who have a white collar job.

So the population in the study are those male university graduates who have a white collar job.

4 0
3 years ago
Which expression represents a number n increased by 18
liraira [26]

Answer:

n+18

Step-by-step explanation:

A number n just means a variable n, and since we are increasing it (or adding to it), by 18, it is n+18

4 0
2 years ago
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
kiruha [24]

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

4 0
2 years ago
Name the point with the given coordinates
siniylev [52]

Answer:

wheres the picture?

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
19<-11-6v helppppp me
umka2103 [35]

Answer:

19

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A positive real number is 2 less than another. When 4 times the larger is added to the square of the smaller, the result is 49.
    8·1 answer
  • Vicky records the low temperature for three consecutive days. Between the first and second days the temperature increased 6 degr
    13·2 answers
  • What percent of 88 is 132
    12·1 answer
  • Martin charges $10 for every 5 bags of leaves he
    9·2 answers
  • Lyla and Gio are packing boxes for a food drive. Lyla packs 20.5 boxes per hour. After 2 hours, Gio has packed 10.3 more boxes t
    14·1 answer
  • What is the value of 4 in the number 849,567,053
    8·2 answers
  • The sum of two numbers is 12 and the quotient of those numbers is -4.
    5·1 answer
  • Three angles are in the ratio 2 : 3 : 5 The smallest angle is 50 degrees Work out the sizes of the other two angles
    8·1 answer
  • Select the correct answer.
    6·2 answers
  • Which shape has two sets of parallel sides only?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!