1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
2 years ago
15

Find the discounted price. guitar:$95.00 discount: 15%

Mathematics
1 answer:
AnnyKZ [126]2 years ago
3 0

Answer:

80.75

Step-by-step explanation:

15% of 95 is--> $14.25

95-14.25= 80.75

You might be interested in
Train can travel 1136 miles in 4 hours. What is the unit rate that this train is traveling per hour
jonny [76]

Answer:

4544

Step-by-step explanation:

1136 *4 = 4544

3 0
3 years ago
What do the following two equations represent -2x+2y=5 5x+y=2
AnnZ [28]

Answer:

points because it is the equation is slope-intercept form

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two prisms are similar and their ratio of similarity is 3:8.
trapecia [35]

Answer:

8.63 square units

Step-by-step explanation:

you must set up a proportion.

3 x

- = -

8 23

after you set up that proportion, cross multiply to find x.

8x = 69

divide by 8

x = 8.625, rounded to 8.63

5 0
2 years ago
Work out the area of the circle and leave it in cm plz
Marat540 [252]

Answer:

132.7495 cm^2

Step-by-step explanation:

area of circle=πr^2

radius=6.5

6.5^2

42.25

42.25*3.142

132.7495

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
(WILL MARK BRAINLEST!)
lukranit [14]

Answer:

1 \frac{7}{20} more cups of flour

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • For each of the following angles, name the angle that is congruent.
    15·1 answer
  • Please help me to solve it
    15·1 answer
  • How many yards are in 1 mile 300 feet
    10·2 answers
  • can someone please help me?!
    15·2 answers
  • El administrador de una cafetería sabe que vende diariamente 50 litros de jugo mixto. Para elaborar este jugo se emplean dos pre
    8·1 answer
  • A rectangular building with a square front is to be constructed of materials that costs 11 dollars per ft2 for the flat roof, 14
    7·1 answer
  • 3-(1/3) to the 4th power
    6·1 answer
  • Help meeeee Edge 2021
    7·1 answer
  • With some species of bamboo, you can actually see them grow. You could observe 30 centimeters of growth in just 1 3 of a day. At
    9·1 answer
  • Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!