1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
8

Can somebody do this

Mathematics
2 answers:
yuradex [85]3 years ago
8 0

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

Half of 1/2 Because 1/2=4 Teaspoons of Lemon Oil

So 1/4=2 Teaspoons of Lemon Oi

Helga [31]3 years ago
7 0
It is 1/4 because 1/2=1
1/2=1 and you add it together it’s 1/4
You might be interested in
Use the distributive property to rewrite each expression in its equivalent form
tia_tia [17]

Answer:

picture?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
to gather data for a statistics project, a student asked 10 friends how many hours of sleep they got on the previous night. The
vovikov84 [41]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Given the data: 7 6 5 9 3 4 7 9 5 8

INTERQUARTILE RANGE (IQR) = Q3 - Q1

Rearranging the data: 3, 4, 5, 5, 6, 7, 7, 8, 9, 9

Q3 = 0.75(n+1)th term

Q3 = 0.75(10 + 1) th term

Q3 = 0.75(11)th term = 8.25th term

Taking the 8th term = 8

Q1 = 0.25(11)th term = 2.75th

Taking the average of the 8th and 9th term:

(5 + 5) / 2 = 10/2 = 5

Q3 - Q1 = (8 - 5) = 3

7 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!! Given the equation y = x – 2, you substitute 3 for y. Check all true statements below.
Sonja [21]

Answer:

y=x-2

a. 3=x-2

b. this isn't wrong??

c. 3=x-2

d. add 2 to both side so taht x is on its own so 5=x

e. yes

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
90 out of 120 students in your grade are girls at your school. What percentage are boys?
sesenic [268]
30% Bc there are 30 boys and 90 girls or it’s 10% boys
7 0
3 years ago
A pound of chocolate cost $6. Nicole buys p pounds. Write an equation to represent the total cost of c that Nicole pays.?
leonid [27]

Answer:

C=6p

Step-by-step explanation:

The cost (c) will be by itself since that is the answer you are looking for. 6p is grouped together because for every pound you pay $6. For example if you had 2 pounds of chocolate. You would multiple $6 by 2 and your cost would equal $12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the volume of a rectangle or prism with the height of 4 cm a width of 2 cm and a length of 5 cm A: 13 cubic centimetersB
    11·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> Enter your answer in the box.
    5·1 answer
  • A recipe for one batch of cookies uses 23 cup of oil. Edward has 114 cups of oil. Does he have enough oil to make 2 batches of c
    10·1 answer
  • Help!!!!!!whats this answer guys?
    8·1 answer
  • The sum of two integers is eight. give two examples of what this number could be
    15·1 answer
  • If f(x) = x2 + 2x, then find f(a+h)-f(a)
    7·1 answer
  • At West High School, 2/ 5 of the students play a sport. Of the students who play a sport, 1/ 4 play football. What fraction of t
    9·1 answer
  • Solve for x -2(-x-3)-4x-1=13
    12·2 answers
  • HELP ASAP PLSS! The graph represents the relationship between the amount of money a babysitter makes, m, and the hours the baby
    5·1 answer
  • I’m begging you help me!!! 1. The table below shows 3 recipes for a fruit punch
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!