1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s344n2d4d5 [400]
2 years ago
7

PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
Degger [83]2 years ago
8 0

Answer:

I think so its neither

Step-by-step explanation:

I dont know

You might be interested in
David wants to pack apples and bananas in his lunch. He has room for 16 fruit. He wants to pack three times as many apples as ba
S_A_V [24]

Answer:

David should pack 12 apples and 4 bananas

7 0
3 years ago
Rearrange the formula V = 1 3 πr2h for h. A) h = 3V πr2 B) h = V 3πr2 C) h = 3πr2 V D) h = πr2 3V
stiks02 [169]

Answer:

Option a) h=\frac{3V}{\pi r^{2} }

Step-by-step explanation:

The given formula seems to represent the volume of right circular cone. The correct formula is:

V=\frac{1}{3} \pi r^{2} h

We have to rearrange the formula for h. This means we have to move h on one side of the formula and all the other variables and constants on the other side of the equation. This can be done as shown below:

V=\frac{1}{3} \pi r^{2} h\\\\3V=\pi r^{2} h\\\\h=\frac{3V}{\pi r^{2} }

5 0
3 years ago
Elizabeth has $10, $5, and $1 bills worth $101. she has five more five dollar bills than ten dollar bills and 4 times more 1 dol
vesna_86 [32]

Let x be number of $10 dollar bills

Let y be number of $5 dollar bills

Let z be number of $1 dollar bills

From the question, we can come up with three equations (so we can find the values of x, y & z) :

  • 10x + 5y + z = 101
  • y - x = 5
  • z = 4x

The first equation comes from finding the total money Elizabeth has, which is $101.

The second equation comes from value of y (number of $5 bills) is more than value of x (number of $10 bills) by 5 dollars.

The third equation comes from the value of z (number of $1 bills) being 4 times more than the value of x (number of $10 bills).

Now, we will begin to find the value of x, y & z.

From the first equation,

10x + 5y + z = 101

Substitute the third equation (z = 4x) into z:

10x + 5y + 4x = 101

Simplify this and you get,

14x + 5y = 101

Now, we use the second equation. The second equation is y - x = 5. If we try to make y as the subject, it becomes y = 5 + x.

Now, substitute this into the value of y of the last working we did:

14x + 5(5+x) = 101

Simplify that and it becomes:

x = 4

Then, substitute this value of x into the second and third equations to find y and z.

y - x = 5

y - 4 = 5

y = 9

z = 4x

z = 4(4)

z = 16

Finally, let's check these answers by substituting them into the first equation to try and see if the total value is <em>really</em> $101.

10x + 5y + z = 10(4) + 5(9) + 16

10x + 5y + z = 40 + 45 + 16

10x + 5y + z = 101

Thus, our answers are correct. Elizabeth has FOUR $10 bills, NINE $5 bills and SIXTEEN $1 bills.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the lateral area formula for a square pyramid
k0ka [10]

Answer:

AL=aa2+4h2

IS the formula for square pyramid.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The pattern 7, 21, 63, 189, ________ follows the rule multiply by 3. What is the next number in the pattern?
Radda [10]

Answer

The answer is 567

Step-by-step explanation:

189*3=567

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A metal strip is being installed around a workbench that is 5 feet long and 3 feet wide. Find how much stripping is needed.
    15·1 answer
  • Consider a normal distribution with mean 30 and standard deviation 2. What is the probability that a value selected at random fr
    15·1 answer
  • You and your best friend Josh, each want to purchase a video gaming system the costs $200 you have $100 and save five dollars ea
    5·1 answer
  • Help!!!!!! Math problems
    15·2 answers
  • Jaques journal is 300 pages long he use 10% of the pages in his journal
    10·1 answer
  • Find the values of x and y in the diagram.
    7·1 answer
  • 5y - 2y = 3y + 2<br> please help.
    6·1 answer
  • Select the expressions that are equivalent to 4(m+9).
    8·2 answers
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • In this unit, you worked with geometric proofs. A proof is a logical sequence of justified conclusions that lead from a hypothes
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!