1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
10

Find the missing length. The triangles in each pair are similar.

Mathematics
1 answer:
pshichka [43]3 years ago
5 0
Can you please take a picture of the question?
You might be interested in
at the same time a 15 foot pole casts a 7.5 foot shadow a nearby tree casts an 11 foot shadow how tall is the tree​
soldier1979 [14.2K]

answer: 22

15/7.5 = x/11

cross multiply

7.5x = 165

divide by 7.5 on both sides to get the x alone

7.5x/7.5 = 165/7.5

x = 22

the tree is 22 feet

sorry if it’s wrong

4 0
3 years ago
Write using exponential notation 9*9*4*4*4*4
kolezko [41]
9^2*4^4 is the correct answer I believe.
8 0
3 years ago
A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE
Lapatulllka [165]

Per 1 yard the cost would be $0.38. Not sure what unit you need it in, but thats the answer in yards.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary did 20 jumping Jacks on Monday, 30 jumping Jacks on on Tuesday, and 20 jumping Jacks on Wednesday.
Andrews [41]
70 jumping jacks in total?
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jose baked a cake that was partially eaten. The eaten cake is represented by the shaded
garik1379 [7]
The ratio of that question is 7:12











7 0
3 years ago
Other questions:
  • The sun produces 3.9 x 10^33 ergs of radiant energy per second. how many ergs of radiant energy does the sun produce in 3.25 x 1
    14·2 answers
  • Which expression represents, twice the difference of two numbers?
    11·2 answers
  • What is the solution of 3x+y=2 & 4y=12-12x?
    6·1 answer
  • What is 1/4x+5=4 ??
    11·2 answers
  • According to the Old
    9·1 answer
  • The mean cost of a meal for two in a mid-range restaurant in Tokyo is $40 (Numbeo.com website, December 14, 2014). How do prices
    12·1 answer
  • Drag each tile to the correct box. Graph the functions as transformations of . Arrange the parabolas with respect to the positio
    6·1 answer
  • Shawn said that in standard notation,
    7·1 answer
  • To make his house more energy-efficient, Ernest is putting solar film on the large trapezoid-shaped window in his living room. T
    11·1 answer
  • Help me plzzz I’ll mark Brainly!!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!