1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
3 years ago
9

The circumference of a sphere was measured to be 74 cm with a possible error of 0.5 cm. (a) Use differentials to estimate the ma

ximum error in the calculated surface area. (Round your answer to the nearest integer.) cm2 What is the relative error?
Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]3 years ago
8 0

Answer Step-by-step explanation:

Circumference of sphere=74 cm

Error=0.5 cm

a.We know that circumference of sphere=C=2\pi r

Using the formula

74=2\pi r

r=\frac{74}{2\pi}=\frac{37}{\pi}

C=2\pi r

Differentiate w.r.t r

\frac{dC}{dr}=2\pi

dC=2\pi dr

dr=\frac{dC}{2\pi}=\frac{0.5}{2\pi}

Surface area of sphere=S=4\pi r^2

Maximum area in the surface area=dS=8\pi rdr

dS=8\pi\times \frac{37}{\pi}\times \frac{0.5}{2\pi}=23.5\approx 24 cm^2

Hence,the maximum area in the surface area=24 square cm

Relative error=\frac{\Delta S}{S}\approx \frac{dS}{S}

\frac{\Delta S}{S}=\frac{8\pi rdr}{4\pi r^2}=2\frac{dr}{r}=2\times \frac{\frac{0.5}{2\pi}}{\frac{37}{\pi}}=2\times \frac{0.5}{2\pi}\times \frac{\pi}{37}=0.014

Hence, the relative error=0.014

You might be interested in
Each lap around the track is 400 meters. How many meters does someone run if they run 2 laps?
Katena32 [7]

Answer:800 meters

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A self-serve frozen yogurt shop has 8 candy toppings and 4 fruit toppings to choose from. How many ways are there to top a froze
Ilia_Sergeevich [38]
4096 ways : 8 candy toppings plus 4 fruit toppings is 12. Then 2^12 (2 different types of toppings and the 12 of total toppings) = 4096
4 0
3 years ago
15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce
Vlad [161]
The unit rate in dollars per ounce would be $403.90.
Hope this helps! :D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What multiples for 90 and adds up to -23 ?
melamori03 [73]

Easy buddy...

_________________________________

Step (1)

I choose a number which is x

_________________________________

Step (2)

Multiplies by 90 :

90x

_________________________________

Step (3)

Adds up to -23 :

90x - 23

_________________________________

And we're done.

Thanks for watching buddy good luck.

♥️♥️♥️♥️♥️

7 0
3 years ago
Find the composite area of the polygon below:
VashaNatasha [74]

Answer:

5 x 5 = 25

4 x 2 = 8

25 + 8 = 33 cm^2

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A class has 11 students who are to be assigned seating by lot.
    13·2 answers
  • How do u find square root
    6·2 answers
  • Suppose​ that, when taking a random sample of three​ students' GPAs, you get a sample mean of 3.90. This sample mean is far high
    10·1 answer
  • 0-4+7-5×3÷9×5-4 do the sum of that mathematics...
    6·1 answer
  • Let t = cosA + sinA<br> find values of t if <br> 2 - sin2A = 2(cosA + sinA)
    9·1 answer
  • Can you help me .....................?
    11·1 answer
  • Evaluate 12 sigma n=3 -5n-1<br> −410<br> −385<br> 385<br> 410
    13·1 answer
  • Tell me a funny if funny then brainliest
    12·1 answer
  • Functions h and k are inverse functions, and both are defined for all real numbers using this relationship, what is the value of
    10·1 answer
  • Using the rate of Rs 105 per US Dollar, calculate<br>the US Dollars for Rs 21000.​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!