1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
3 years ago
9

Awnser pls i will give brainly

Mathematics
1 answer:
gizmo_the_mogwai [7]3 years ago
5 0

Answer:

-3 for x, y for -18,  

f  axis to y axis

C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How do i solve functions?
Maksim231197 [3]
Most quadratic functions(which is what you have there, to a degree of 2) are solved using factoring and the zero product law. If you can not factor then you have to use the quadratic formula or graph it. However this one can be factored.
It's pretty simple to just factor it by inspection but I use the chart method, if you know decomposition that works as well.
Factoring gives us,
(2x + 1)(x - 3) = 0
Then you set each factor to 0 and solve for x,
2x + 1 = 0
2x =  - 1
x =  \frac{ - 1}{2}
And the second one,
x - 3 = 0
x = 3
The solutions to this equation are
x = -1/2, 3
6 0
3 years ago
9. ax + by = (a - b), bx - ay = (a + b)​
mart [117]

Answer: give me brainliest

Step-by-step explanation:

ax+by=a-b

ax=a-b-by

x=a-b-by/a←

bx-ay=a+b

substituting

b(a-b-by/a)-ay=a+b

ab-b²-b²y/a-ay=a+b

ab-b²-b²y-a²y/a=a+b

ab-b²-(b²+a²)y=a²+ab

-(b²+a²)y=a²+ab-ab+b²

(b²+a²)y=-(a²+b²)

y=-(a²+b²)/a²+b²

y=-1←

substituting value of y

x=a-b-b(-1)/a

x=a-b+b/a

x=a/a

x=1

8 0
2 years ago
Assume you are at an ice cream shop and you order a bowl of ice cream with 3 scoops. there are 8 flavors to choose from. how man
Ganezh [65]
You can have 24 different combinations for bowls of ice cream.
3 0
3 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Starting with the standard form of an equation ax + by = c, solve this expression for y in terms of a, b, c, and x. then put the
Vika [28.1K]
Ax+by=c
a=(-by+c)/x
b=(-ax+c)/x
c=ax+by
x=(-by+c)/a
y=(-ax+c)/b. or y= -a/b x + c/b which is slope intercept form
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the following equation, and check your solution. Be sure to show all work.
    6·2 answers
  • Which expression are equivalent to the expression 4a-6b+3c
    11·1 answer
  • The Rectangular rug has side lengths of 3 and 4 feet. What is the length of the diagonal?
    8·1 answer
  • (9x – 8) /<br> x + 10)<br> (x+2)
    15·1 answer
  • Kaitlin bought 6 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of 68.40. Of that total, 4.80 was tax.
    6·2 answers
  • Anybody know the answer to these
    5·1 answer
  • Tell whether each statement about the expression 5y + 9 is True or False
    13·1 answer
  • Mark owns a personal training business. He makes a total of $500 for every 3 clients he acquires.
    6·1 answer
  • A 13 foot ladder is leaning against the wall of a house. The ladder is 5 feet away from th
    9·1 answer
  • Pls help very confusing
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!