1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
13

PLS HELP ASAP!! WILL MARK BRANILY TO PERSON WHO IS CORRECT!!!

Mathematics
2 answers:
balu736 [363]3 years ago
7 0

Answer:

0.16

Step-by-step explanation:

Y_Kistochka [10]3 years ago
4 0

Answer:

0.0556

Step-by-step explanation:

P(Blue,Yellow) = 1/6 x 2/6 = 1/18 = 0.0556

You might be interested in
Predict how much money can be saved without having a negative actual net income.
satela [25.4K]

$170 can be saved resulting in an actual net income of $0.

6 0
3 years ago
A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.
Travka [436]

Answer:

.45

Step-by-step explanation:

5.46 is a 12 pack

5.46/12 = .455

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What function is the square root parent function, F(x) = <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7Bx%7D" id="TexFormula1" titl
murzikaleks [220]

You can think of an <em>inverse </em>function as a function that “unwraps” x from whatever operations are attached to it. In the case of F(x) = √x, we can ”unwrap” x by squaring it. This narrows our options down to either A or D. Keep in mind that since there are no real number solutions to the square root of a negative number, we need to limit our domain to non-negative values. In other words, x ≥ 0. With that restriction, our answer is A.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
YOU DONT NEED TO DO ANYTHING JUST LET ME KNOW IF IM RIGHT OR NOT AND GIVE ME A REASON WHY IM CORRECT OR INCORRECT FOR 10 POINTS!
jeyben [28]

incoorect Step-by-step explanation:

Supplementary Angles  two angles that sum up to 180°

the other two sides are that and the other side is 70

7 0
3 years ago
julia spends 2.25 on gas for her lawn mower.she earns 15.00 mowing her neighbors yard.what is julias profit?
Eduardwww [97]
This one is easy all you have to do is subtract the 2.25 by the 15 to get 12.75.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pls help me I’m struggling
    8·2 answers
  • There are 40 coins in a roll of nickles. Find the value of 25 rolls of nickels.
    10·2 answers
  • Given: g(x) = square root x-4 and h(x) = 2x - 8 What are the restrictions on the domain of g of h. x greater than or equal to
    13·1 answer
  • Linda is filling the mold above with water and freezing it for an ice project. If a = 10 cm and b = 9 cm, what will be the volum
    10·2 answers
  • How do you factor 7b^2-63b+140?
    14·1 answer
  • Can someone please help me!!!
    12·1 answer
  • The two triangles below are similar. To the nearest tenth, what is the measurement of the missing side?
    15·1 answer
  • Johann uses 42 ÷ 7 to represent the number of players who are on teams. Explain what 42 ÷ 7 means. Enter a number in each box. 4
    8·1 answer
  • Which two angles are congruent?<br>​
    6·2 answers
  • The number of kilometers y in a measure varies directly as the number of miles x. Write a direct variation equation that could b
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!