1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
3 years ago
6

Ignore my answer it probably isn't right

Mathematics
1 answer:
notka56 [123]3 years ago
3 0
The answer to your question is 30\3. hope you have a good day. and make sure you eat and drink something.
You might be interested in
Find the values of x and y.
Harrizon [31]
4x+5x = 90
9x = 90
x = 10

10y + 10 + 5x = 180
10y + 10 +5(10) = 180
10y + 60 = 180
10y = 120
    y = 12

answer
<span>d) x = 10, y = 12</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A salt mixture has 8 parts water and 2 parts salt. Suppose one part of each is added. What is the new ratio of salt to
oksano4ka [1.4K]
0.9 to 3 is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Yesenia buys water to make tea for all her friends. She buys 1 qurt of water and 1/2 gallon of water. How many cups of water doe
Lina20 [59]

Answer:

12 cups of water

Step-by-step explanation:

This question has to do with conversion

We are told that she buy 1 quart and 1/2 gallon of water.

Hence,

1 quart of water = 4 cups of water

1 gallon of water = 16 cups of water

1/2 gallon of water = x

Cross Multiple

x = 1/2 × 16 cups of water

x = 8 cups of water.

Therefore, the total cups of water that she bought = 4 cups of water + 8 cups of water = 12 cups of water

6 0
3 years ago
Rachel solved 50 problems of her Homework correctly and scored 62.5%. How many problems were there in the Homework?
maria [59]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

50 problems/x total = 62.5%

50/62.5=0.8 problem for each percent

0.8 * 100 percent = 80 problems

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
9 times 4 = 4 times (finish the equation)
marshall27 [118]

9 times 4 = 4 times (9)  because it equals to itself.

9 time 4 is 36

4 times 9 is 36

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x?<br> 45°<br> m<br> (2x-5)<br> n
    6·1 answer
  • Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
    5·1 answer
  • Find answer is fast friends​
    12·1 answer
  • A rectangular image of length 3 cm and width 4 cm is magnified in a studio. On magnification, 1 cm of the image represents 17 cm
    7·1 answer
  • Mike and Alice recycled 147 bottles altogether. Mike recycled 6 times as many bottles as Alice. How many bottles did Alice recyc
    14·1 answer
  • 22 measures 73º. Find the measure of 24. (The figure may not be drawn to scale.)
    14·1 answer
  • Which equation is equivalent to log Subscript 3 Baseline (x + 5) = 2?
    7·1 answer
  • Find the equation of the line passing through the points (1, -2) and (-2, 7). Write the equation in slop-intercept from.
    9·1 answer
  • Help with this linear algebra question
    9·1 answer
  • [P(x) + Q(x)] · R(x)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!