C
He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.
An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.
To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825
Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.
He payed $1.825 per flower.
Answer:
The number of cups = 8 ....
Step-by-step explanation:
Let x be the number of cups
Let y be the number of plates
According to the given statement:
y=2x-4 This is equation 1
Now,
60% = 0.60
y=0.60(x+y) This is equation 2
Now substitute equation 1 in equation 2.
y=0.60(x+y)
2x-4=0.60(x+2x-4)
2x-4=0.6x+1.2x-2.4
Solve the like terms:
2x-4=1.8x-2.4
2x-1.8x=4-2.4
0.2x=1.6
x=1.6/0.2
x= 8 cups
Therefore the number of cups = 8 ....
Answer:
they move one over to the left
Step-by-step explanation:
a zero is added to the number and the decimal is shifted
For T = 89.5 degrees C:
E(t) = 1100(90 - 89.5) + 520(90 - 89.5)^2= 1100(0.5) + 520(0.5)^2= 550 + 130= 680 m
For T = 90 degrees C:
E(t) = 1100(90 - 90) + 520(90 - 90)^2= 0 + 0= 0 m (meaning that boiling point is 90 degrees C at ground level)