1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
6

Tom had 216 marbles. First, he divided them into 3 equal groups. Then he put two groups into a 2 separate bags. He took the rema

ining group of marbles and shared it equally with his 3 friends. How many marbles did each of his friends get ?
Mathematics
2 answers:
sweet [91]3 years ago
6 0

Answer:

24 marbles

Step-by-step explanation:

Dahasolnce [82]3 years ago
3 0

Answer: each of his friends got 24 marbles

Step-by-step explanation:

216 / 3 = 72

72 / 3 = 24

You might be interested in
Help plz<br> I am so confused
ankoles [38]

The answer to number 18 is -  0.25 or 1/4


If you need help with the other ones ask.


<em>Hope this will help :)</em>

8 0
3 years ago
What is the 75th term of the sequence -200,-100,0
worty [1.4K]

Answer:

7200

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A clown bought 5 bags of round balloons with 24 balloons in each bag. The clown also bought 3 bags of long balloons with 36 ball
dimaraw [331]

Answer:

247 blown up balloon left

Step-by-step explanation:

5 bags of round balloon with 24 balloon in each bag =

                                  = 5 x 24 = 120 round balloons

3 bags of long balloon with 36 balloon in each bag =

                                   = 3 x 36 = 108 long balloons

Part 1 Answer

120 round balloons -  108 long balloon = 12 balloons

therefore the clown bought 12 more round balloon than long balloon

 

Part 2

3 bags of heart-shaped balloons with 14 balloons in each bag =

                                    = 3 x 14= 42 heart-shaped balloons

All the balloons were blown which equals

120 round balloons + 108 long balloons + 42 heart-shaped balloons =

                                      = 270 balloons

23 balloons out of the 270 balloons burst which equals

 270 blown balloon - 23 burst balloon = 247 blown-up balloons left

so,

247 blown-up balloons were left

6 0
4 years ago
(1 point) An insurance company offers its policyholders a number of different premium payment options. For a randomly selected p
Olegator [25]

Answer:

a)

X    |  1        3      5       7

f(X) | 0.4   0.2   0.2    0.2

b) P(4

Step-by-step explanation:

For this case we have defined the cumulative distribution function like this:

F(X) = 0, x

F(X) = 0.4, 1 \leq x

F(X) = 0.6, 3 \leq x

F(X) = 0.8, 5 \leq x

F(X) = 1, x \geq 7

And we know that the general definition for the distribution function is given by:

F(x) = P(X \leq x) = \sum_{i\leq k} f(i)

Where f represent the density function.

Part a

For this case we need to find the density function, so we can find the values for the density for each value of X = 1,2,3,4,5,6,7,... since X is a discrete random variable.

f(1) = P(X=1) = P(X \leq 1) - P(X=0) = F(1) -F(0) = 0.4-0=0.4

f(2) = P(X=2) = P(X \leq 2) - P(X=0)- P(X=1) = F(2) -F(1) = 0.4-0.4=0

f(3) = P(X=3) = P(X \leq 3) - P(X=0)- P(X=1) -P(X=2) = F(3) -F(2) = 0.6-0.4=0.2

f(4) = P(X=4) = P(X \leq 4) - P(X=0)- P(X=1) -P(X=2)-P(X=3) = F(4) -F(3) = 0.6-0.6=0

f(5) = P(X=5) = P(X \leq 5) - P(X=0)- P(X=1) -P(X=2)-P(X=3)-P(X=4) = F(5) -F(4) = 0.8-0.6=0.2

f(6) = P(X=6) = P(X \leq 6) - P(X=0)- P(X=1) -P(X=2)-P(X=3)-P(X=4)-P(X=5) = F(6) -F(5) = 0.8-0.8=0

f(7) = P(X=7) = P(X \leq 7) - P(X=0)- P(X=1) -P(X=2)-P(X=3)-P(X=4)-P(X=5)-P(X=6) = F(7) -F(6) = 1-0.8=0.2

And for any value higher than 7 we have that:

x_i \in [8,9,10,...]

f(x_i) = F(X_i) -F(X_i -1) = 1-1=0

So then we have our density function defined like this:

X    |  1        3      5       7

f(X) | 0.4   0.2   0.2    0.2

Part b

For this case we want to find this probability P(4

And since the random variable is discrete we can write this like that:

P(4

5 0
3 years ago
Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut
igomit [66]

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find all the real zeros of x3-2x2-5x+6=0.
    5·1 answer
  • Which operation should be performed first according to the order of operations? 3(4)^2/4+16-9
    13·1 answer
  • A gazebo is located at the center of a large, circular lawn with a diameter of 100 feet. Straight paths extend from the gazebo t
    5·2 answers
  • Use the tool to measure the sides and angles of the triangles. Triangle XYZ is the pre–image. Are the triangles similar? Yes, No
    14·1 answer
  • Of the students in Mrs. Henderson's class, 3/5 participate in an after school sport. Of these,1/2 play lacrosse. What fraction o
    7·1 answer
  • PLEASE HURRY i really need help with this
    8·1 answer
  • Sorry i need help please quick
    5·1 answer
  • In the 7th grade, 165 students ride the bus to school. If there are 250 students in 7th grade, what percent rides the bus? Pleas
    6·1 answer
  • 2. Four friends share 3 apples equally.
    11·1 answer
  • What is teh units form 0.12
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!