To find the price per pound, simply add 0.65 + 0.75 then divide.
0.65 + 0.75 = 1.40 13.65 / 1.40 = 9.75
Danny paid $9.75 per pound!
Hello there!
As we have 5 green picks for every 2 orange picks, we can use this as a function.
2x + 5y = 21
First, let's just count up by our oranges to make things easier.
2 oranges, 5 greens = 7 total
4 oranges, 10 greens = 14 total
6 oranges, 15 greens = 21 total.
Since we needed 21 in total, let's review what we came to with our answer.
With every 2 oranges, 5 greens are picked. This means every 4 oranges, there is 10 green, and for every 6 oranges, there is 15 green.
Your answer is 6 oranges.
I hope this helps!
Answer:
C
Step-by-step explanation:
A doesn't make sense, because there are probably many people younger than 50.
Not B because that would be hard since there are probably not many people coming to the gallery by themselves.
Lastly,
Not D because that isn't very fair because since the women probably have different views than the men.
B makes the most sense because it does not rule anyone out and it lets everyone have an equal chance of being surveyed.
Solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation.
Point form:
(0, -3)
Equation form:
x = 0
y = -3