1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Illusion [34]
3 years ago
10

keiko has bought 36pounds of dog food, she feed the dog 3/4 pound of food each meal. how many meals would this last

Mathematics
1 answer:
exis [7]3 years ago
5 0

Answer:

48 meals

Step-by-step explanation:

36lbs ÷ 3/4lbs = 48

You might be interested in
Can anyone help me with this question? <3 please and thank you!
vazorg [7]

Answer: 3/2 I’m on something similar rn

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Help me with this pls
melomori [17]
A and E, they are basically at the same point around
5 0
2 years ago
What is 6 increased by y
nadya68 [22]
6+y

Since increased (key word) means addition.
3 0
3 years ago
What is the area of a circle with a radius of 1 foot?<br> 4<br> ft?<br> ott<br> * A²<br> 2x ft
wlad13 [49]

Answer:

3.14

Step-by-step explanation:

radius*pi  

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 1,657 souvenir paperweights that need to be packed in boxes. Each box will hold 17
blondinia [14]

Answer:

Therefore we can say that 98 boxes will be needed to hold all the paperweights.

Step-by-step explanation:

i) there are 1657 souvenir paperweights that need to be packed in boxes.

ii) each box will hold 17 paperweights

iii) therefore the number of boxes that will be needed are

   = \dfrac{total\hspace{0.15cm} number\hspace{0.15cm} souvenir\hspace{0.15cm} paperweights}{number\hspace{0.15cm} of\hspace{0.15cm} paperweights\hspace{0.15cm} per\hspace{0.15cm} box}  = \dfrac{1657}{17} = 97.471

iv) Therefore we can say that 98 boxes will be needed to hold all the paperweights.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • One way to solve the system is to _____________ a variable.
    14·2 answers
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • An economy package of cups has 880 green cups. If the green cups are 40% of the total package, how many cups are in the package?
    15·1 answer
  • Square root of 78 rational or irrational
    9·2 answers
  • Lars deposited $50 into a savings account for which interest is compounded quarterly. According to the rule of 72, what interest
    14·2 answers
  • Point R divides in the ratio 1 : 3. If the x-coordinate of R is -1 and the x-coordinate of P is -3, what is the x-coordinate of
    11·1 answer
  • Historians label an event as a turning point when it​
    7·2 answers
  • −2.8x+5.6&lt;8.4<br><br> please help
    7·1 answer
  • An adventure company wants to run a zip line from the top of one building that is 95 feet tall to the top of another building th
    5·1 answer
  • Hey y’all I don’t understand, can you help me pls ASAP and show steps if u could
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!