1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
3 years ago
13

The volume of a cuboid is 176cm

Mathematics
1 answer:
IRISSAK [1]3 years ago
6 0

Answer:

.08cm or 0.08cm

Step-by-step explanation:

First of all, we can see that 20mm is in millimeters, not centimeters.

If we convert the ones in centimeters to millimeters, it will result in decimals, which I want to avoid, but you could also do it that way.

There are 10 mm in 1 cm, so I multiply all of the values in cm by 10.

So now, we have that the volume is 1760mm, the length is 110mm, and the width is 20mm.

The formula for the volume of a cuboid is: w*l*h = volume

We have the width, length, and volume, so let's plug it in.

20*110*h=1760

To solve for h:

1. Multiply 20 and 100

2200*h=1760

2. Divide both sides by 2200

h = 1760/2200

3. Divide right side

h = 0.8

Keep in mind that this is in millimeters. In centimeters, it would be .08

You might be interested in
Need help!!!<br> What is the real part of z?<br><br> What is the imaginary part of z?
Andrej [43]

Step-by-step explanation:

z_z=wdyxdhxfbxtbxfhcthcdybxfjcdtcxtbxdgcdtgxrbxdh cg cgbcyv

7 0
3 years ago
What is v?<br> -15V-40 = 23-8V
Andrew [12]

Answer:

V = -9

Step-by-step explanation:

-15V - 40 = 23 - 8V

The objective is to get V alone. To do this, first subtract -15V from both sides. Since -15V is a negative, subtracting it will be adding a positive.

-40 = 23 + 7V

Now that there is only one term with the variable V, subtract 23 from both sides.

-63 = 7V

Finally, divide both sides by 7 to get V completely isolated.

-9 = V.

The final answer is V = -9.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Mark has a shipping business. If your package weighs 2 pounds or less, the shipping costs $4. If your package weighs more than 2
maks197457 [2]
<span>So far I have:

(1.25 + 1) </span><span>if </span>x<span> is in the interval</span><span> (-inf,7]
(2.25 +1) </span><span>if </span>x<span> is in the interval (7,13)</span><span>
(3.50+1+3) </span><span>if </span>x<span> is in the interval [13,inf)</span>
7 0
3 years ago
JUST DO 6 and 22 pleasss!!!
Hatshy [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

x=intercept is when the line intersect with the x axis when y=0

6: x intercept (1,0)

y intercept is when the line intersect with y axis at certain point or when x=0

y intercept (0.-24)

22: (8,0) x intercept

(0 , 4) the y-intercept

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Carlos y pedro cumplen el mismo dia. Carlos tiene el doble de edad que pedro cuando pedro tenia la edad que tiene carlos ahora.
    8·1 answer
  • Use the relationship between the since and cosine functions to fill in each blank.
    10·1 answer
  • Eliminate the parameter. x = t2 + 1, y = t2 - 1
    12·2 answers
  • 15 points!
    14·1 answer
  • I AM thinking of teo number when i add them, i get 17. When i subtract them i get 5. What are the two number
    5·2 answers
  • Trent earns $19.50 per hour for his 40 hour work week. How much does he earn each week? Question 3 options: $877.50 $800.00 $809
    6·2 answers
  • Go Math Math Homework Lesson 8.4
    15·2 answers
  • To watch a varsity basketball game, spectators must buy a ticket at the door. The cost of an adult ticket is $3.00 and the cost
    11·1 answer
  • Maths Aryabhatta
    10·2 answers
  • A total of 250 people were surveyed about whether or not each person carries a cell phone.The results are shown below in relativ
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!