1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
2 years ago
15

Which expression is equivalent to the given expression? 8^6

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]2 years ago
4 0
I don’t know what the possible answers are, but it could be any of the following.

8x8x8x8x8x8
(8^3)*(8^3)
You might be interested in
Two lighthouses flash their lights every 20 seconds and 30 seconds respectively. Given that they flash together at 8 p.m, when w
Free_Kalibri [48]
One minute later at 8:01pm. One lighthouse will flash 3 times (at 20, 40 and 60 seconds)...the other will flash twice (at 30 and 60 seconds). So they will both flash 60 seconds later, at 8:01
6 0
3 years ago
Answer? 225 or 300?
saveliy_v [14]
-7(x+y=525)-7
3x+7y=2775

-7x-7y=-3675
3x+7y=2775

-4x=-900
X=-900/-4
X=225
Answer is c
6 0
3 years ago
What is the surface area?​
Fiesta28 [93]

The surface area is 253.5 but Im not sure

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Grocery Store A is selling bananas for $0. 75 for 12 pound. Grocery Store B is selling 5 pounds of bananas for $3. 75. Which sto
stellarik [79]

The  store is offering the best unit rate is  Grocery Store A.

The store with the lower unit rate offers the best rate. The unit rate is the total cost divided by the pound of bananas sold.

unit rate = cost / pounds

Unit rate of Grocery Store A: $0.75 / 12 = $0.0625

Unit rate of Grocery Store B: $3.75 / 5 = $0.75

Comparing the unit rates of both stores, Grocery Store A offers a lower unit rate.

A similar question was answered here: brainly.com/question/20197796

3 0
2 years ago
Levi takes his friends on a boat ride.
melomori [17]

Answer:

The distance traveled in Duke Canal is one-fourth the distance traveled on Witham Lake

Step-by-step explanation:good luck

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I WILL GIVE BRAINLIEST to who answers this question correctly. Please help I need it done tonight!
    13·1 answer
  • Divide 15 in the ratio 3:2
    9·1 answer
  • If a=b what does c equal
    9·2 answers
  • P(6-8 years old) <br> When answering the question I put 1/5 could you tell me what I did wrong?
    7·1 answer
  • HELP MATH ASAP! MARKING BRANLIST
    9·1 answer
  • 92 : (62 – 52 + 4 · 7 – 24)
    15·2 answers
  • Help&amp;EXPLAIN <br> =============
    9·1 answer
  • A zoo has 15 bears and 5 tigers.<br> The number of bears is how many times the number of tigers?
    15·2 answers
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • What is the area of the trapezoid?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!