1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVETLANKA909090 [29]
2 years ago
15

Jace and his children went into a bakery and he bought $9 worth of cookies and brownies. Each cookie costs $0.75 and each browni

e costs $3. He bought twice as many cookies as brownies. Graphically solve a system of equations in order to determine the number of cookies, x,x, and the number of brownies, y,y, that Jace bought.
Mathematics
2 answers:
tia_tia [17]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

\underline{\text{Variable Definitions:}}

Variable Definitions:

​  

 

x=

x=

\,\,\text{the number of cookies}

the number of cookies

y=

y=

\,\,\text{the number of brownies}

the number of brownies

One cookie costs $0.75, so xx cookies cost 0.75x.0.75x. One brownie costs $3, so yy brownies cost 3y.3y. The total 0.75x+3y0.75x+3y equals \$9:$9:

0.75x+3y=9

0.75x+3y=9

Since Jace bought twice as many cookies as brownies, there are more cookies, so if we multiply 2 by the number of brownies, we will get the number of cookies, meaning xx equals 2y.2y.

x=2y

x=2y

\underline{\text{Write System of Equations:}}

Write System of Equations:

​  

 

0.75x+3y=

0.75x+3y=

\,\,9

9

x=

x=

\,\,2y

2y

\underline{\text{Solve for }y\text{ in each equation:}}

Solve for y in each equation:

​  

 

\begin{aligned}\color{indianred}{0.75x}+3y = 9\hspace{10px} & \hspace{10px}x=2y \\[10px] 3y = \color{indianred}{-0.75x}+9\hspace{10px} & \hspace{10px}2y=x \\[10px] \frac{3y}{3} = \frac{-0.75x+9}{3}\hspace{10px} & \hspace{10px}\color{green}{y}\color{green}{=}\color{green}{\frac{1}{2}x} \\[10px] \color{blue}{y} \color{blue}{= -\frac{1}{4}x+3}\hspace{10px}\hspace{10px} & \hspace{10px} & \end{aligned}

0.75x+3y=9

3y=−0.75x+9

3

3y

​  

=  

3

−0.75x+9

​  

 

y=−  

4

1

​  

x+3

​  

 

x=2y

2y=x

y=  

2

1

​  

x

​  

 

​  

 

0

the number of cookies

the number of brownies

x

y

(4, 2)

0

the number of cookies

the number of brownies

The xx variable represents the number of cookies and the yy variable represents the number of brownies. Since the lines intersect at the point \left(4, 2\right)(4,2) we can say:

Jace bought 4 cookies and 2 brownies.

MA_775_DIABLO [31]2 years ago
6 0

Answer:

(9, 18) (3, 6) Plz correct me if wrong

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help please!!!!!!!!!!!!! <br> !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cloud [144]

Answer:

Expression: no equal sign

Equation: equal sign is a MUST

Just switch the answer you put for expression and equation

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Which of the following graphs best represents the solution to the following systems of equations?
Lana71 [14]
Let's solve for x.
3
x
+
5
y
=
10
Step 1: Add -5y to both sides.
3
x
+
5
y
+
−
5
y
=
10
+
−
5
y
3
x
=
−
5
y
+
10
Step 2: Divide both sides by 3.
3
x
3
=
−
5
y
+
10
3
x
=
−
5
3
y
+
10
3
Answer:
x
=
−
5
3
y
+
10
3
8 0
3 years ago
A 12 pack of soda cost $5.40. What is the cost per can?
Agata [3.3K]

Answer:0.45

Step-by-step explanation

Divide 5.40 by 12 and it gives you 0.45

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
YO HELP ASAP !!! 15 POINTS !!!
saw5 [17]

Answer:

the answer is c

Step-by-step explanation:

you have to multiply the f xn and then add 7  that's when you get n and when you get that you have to find n which means you minus n-f and you get 46

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is the question but thank you
kifflom [539]

Answer:

8200/1000 = 8.2 so each time a class sells 8.2 bars, they receive 1 dollar.

If a class sold 16 bars, the class receives 2 dollars, if it sold 82 bars, it receives 10 dollars and so on.

8 0
1 year ago
Other questions:
  • At the market, 5 light bulbs cost $9.85 How much do 7 light bulbs cost?
    13·2 answers
  • Do u have algebra answers
    9·1 answer
  • What is the answer to this please
    15·1 answer
  • What is the value of the base in the power (-125)-3?<br>a -125<br> b -3<br>c 1/125<br>d 375
    10·1 answer
  • Patricia buys a round dinner table. The radius of dinner is 6 meters. What is the area of the table
    10·1 answer
  • 7. Write three different fractions equivalent to 3/4. Explain how you know they are
    15·1 answer
  • Write the equation of a line with a y intercept of (5,0) that goes through the points (2,6) and (-1,12)
    10·1 answer
  • HELP <br><br>I have this on my page for 100 points but no one is looking at it help pls
    5·1 answer
  • What is the 7th term of the sequence 64, -16, 4, -1?
    5·1 answer
  • HELPP PLEASE ILL MAKE YOU THE BRAINIEST Find the area of the rhombus
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!