1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
6

Jalen lost 12 pounds in the first 3 weeks of his diet. After this point, his weight loss rate slowed by half. If he lost a total

of 84 pounds, how many weeks did it take him? lbs 100​
Mathematics
1 answer:
Sindrei [870]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Jalen lost 12 pounds in the first 3 weeks

12/3=4 per week

than the weight loss slowed by half, meaning he lost 6 pounds in 3 weeks

6/3=2 per week

84-12=72 to loose after 3 weeks

72/2=36 weeks

to loose 84 pounds you need 3+36=39 weeks

for 100 lbs

100-12=88

88/2=44

44+12=56 weeks

You might be interested in
Billy has 2 3/4 gallons of green paint left over from last year. He buys 6 new quarts of green paint. How much green paint does
Kryger [21]

Answer:

15 or 16 is it your welcome

5 0
2 years ago
Please help quickly
MrRa [10]
480is thdhdhdhdndudjnendb
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide 114÷7 explain the anwser
bezimeni [28]
To get the answer you must see how many times 7 can go in 114
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Prove that Sin2(90-theta)(1+cot2(90-theta))=1
s2008m [1.1K]

Step-by-step explanation:

The Answer is in the photo

8 0
2 years ago
Helllppppppppppppppppppppppppppppp
Georgia [21]

The equation: n - 4 = -15

Now let's solve our equation for n.

n - 4 = -15

Add 4 to both sides.

n = -11

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose you have 48 feet of fencing to enclose a rectangular dog pen. The function A=24x-x^2, where x = width, gives you the are
    6·1 answer
  • Someone help me please
    15·1 answer
  • The slope of the line below is -2. Use the coordinates of the labeled point to
    13·1 answer
  • How do i solve thisx/12= 0​
    15·2 answers
  • What is 2.11 in its as a mixed number
    10·1 answer
  • Help please, I dont know what to put.<br><br> SLOPES!
    14·2 answers
  • The product of 4 and a number x
    7·2 answers
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • PLS ANSWER QUESTION. PLS ASAP. AND YOU WILL SAVE ME.
    9·1 answer
  • Best answer gets brainly ^^
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!