1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
11

Determine which is the better buy? A $5 50 ounce shampoo or $1 8 ounce shampoo

Mathematics
1 answer:
STatiana [176]3 years ago
3 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5$ = 50 Ounce

1 $ = 8 Ounce

5 Divided by 1 = 10 Ounce

So ( A ) is better

You might be interested in
How do you simplify 19/228
Brilliant_brown [7]

you find what they both divide by and then divide each one and then you keep doing that until you cant no more

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
100 points please help 8th grade math
Irina-Kira [14]

Answer:B? l hope is B l hope helps

Step-by-step explanation:

if not help then l will answer other problem from you l hope is right

7 0
3 years ago
‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️PLEASE PLEASE HELP!!!!!! I CANT FAIL AGAIN!!!!! ONLY ANSWER IF YOU KNOW YOU HAVE THE RIGHT ANSWER!!!!!!!
Marat540 [252]
You have the right answer. n + p = m because inside angle + inside angle = outside angle.
5 0
3 years ago
As a lifeguard, sara earns a base pay of $80 per day. if her day involves swim instruction, sara earns an additional 9t dollars,
zhuklara [117]

Answer:

Step-by-step explanation:

Sara's base pay is $80

(a) The 9t represents the additional amount of money that she earns if she gives instruction for t hours. 9 stands for $9 per hour

b)The term in the expression is t which stands for the number of hours that she instructs. The coefficient is 9 which stands for the hourly rate

c) The expression for 7 hours would be

We will substitute t into 80 + 9t. It becomes

80 + 9×7

d) in all, she will earn

80 + 9×7 = $143

4 0
3 years ago
Barbara runs once around the track in 3 minutes 45 seconds. Liad runs around the track in 2
seropon [69]

Answer:

2/3rds of liad's run

Step-by-step explanation:

3 min 45s = 3 3/4 min = 15/4 min; 10/(15/4) = 8/3 laps

2min 30s = 2 1/2 min = 5/2 min; 10/(5/2) = 4 laps

(8/3)/4 = 2/3

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 6,000,000<br> How do say this number
    12·2 answers
  • A bicyclist travels at a constant speed of 18 miles per hour for a total of 27minutes. Choose the function, the domain and the r
    11·1 answer
  • PLEASE HELP PICTURE ATTACHED
    7·1 answer
  • 11.25 for 2/3 pound how much per pound?
    7·1 answer
  • Solve for x. Assume that lines which appear tangent are tangent. X=
    12·2 answers
  • 132% of 675?<br><br><br> Please help
    7·2 answers
  • Pls if anyone knows the answer that will be greatly appreciated :)
    6·2 answers
  • Consider the exponential function: f(x) = 3(Five-fourths) Superscript x The initial value for this function is . The base for th
    8·2 answers
  • Please help and show work ​
    15·1 answer
  • Use the compound interest formulas A=P e^rt to solve the problem given. round answers to the nearest cent.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!