7y+2(5y-9)=16
7y+10y-18=16
17y=34
y=2
5(2)-9=x
10-9=x
x=1
Answer:
x=4 z=117
Step-by-step explanation:
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
12 Rulers and 17 Pencils
Step-by-step explanation:
15 x 8 = cents spend
15 x 8 = 120
$5-120cents ($1.2) = $3.8 (380 cents)
380/30= 12 rulers with 20 cent remaining
20/8= 2 pencils with 4 cent remaining
now add!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
12 ruler +2 pencils +15 pencils=
12 Rulers and 17 Pencils