1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
3 years ago
15

If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?

Mathematics
1 answer:
inna [77]3 years ago
3 0

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Step-by-step explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

You might be interested in
united services and supplies reports net income of $100000 and cost of goods of $353000. If US&S's gross profit rate was 30%
deff fn [24]

Answer:

Net sales is $ 504285.71

Step-by-step explanation:

We have the following:

Let net sales be x.

Net sales - Cost of goods sold = Gross profit

We replace and we are left with:

x - $ 353000 = x * 30%

x - $ 353000 = 0.30 * x

x - 0.30 * x = $ 353000

0.7 * x = $ 353000

x = $ 353000 / 0.7

x = $ 504285.71

Therefore, net sales is $ 504285.71

8 0
2 years ago
What is a factor of twenty four?
Goshia [24]
Factors of 24 are (1*24), (2*12), (3*8), (4*6)
8 0
3 years ago
You are going to write five statements about the sun. Your clues must be three words or less and they cannot use any part of the
weqwewe [10]
Peaceful at times (corona)
lashes out in fiery burst (solar flare)
reaching out to the earth (solar prominence)
has freckles (sunspot)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out<br> (4 x 10-6) - (2 x 10-8)<br> Give your answer in standard form.
Nadya [2.5K]

Answer:

20x + 2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Lily is working two summer jobs, making $18 per hour lifeguarding and making $10 per hour washing cars. In a given week, she can
Troyanec [42]

Answer:

2,3,4,5,6

Step-by-step explanation:

I think this is what the answer is supposed to be, sorry if it's wrong. Hope it helped anyway :) !

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the answer that correctly simplifies the equation: 3 x (6 x 7 – 2.5 x 4)
    8·2 answers
  • Use the four functions below for this question:
    14·2 answers
  • 5 whole numbers are written in order, 4, 6, x, y, 10. The mean and median of the 5 numbers are the same so what are the values o
    10·1 answer
  • a rectangular prism with dimensions 3 by 4 by 8 has the same volume as a different rectangular prism with dimensions 4 by 4 by w
    8·1 answer
  • Convert each radian measure into degrees
    7·1 answer
  • PLEASE HELP BRAINLIEST PLUS POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • !!!PLEASE ANSWER ASAP I'LL GIVE BRAINLIEST!!!&lt;3
    11·1 answer
  • What is the y intrercept and what is the slope of -7y= 7x+21
    7·1 answer
  • A study of peach trees found that the average number of peaches per tree was 725. The standard deviation of the population is 70
    15·1 answer
  • A.19.7<br> B.19.2<br> C.21.3<br> D.20.8
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!