1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
2 years ago
11

Can someone plz help me ASAP thxs

Mathematics
1 answer:
allsm [11]2 years ago
6 0

Answer:

352

Step-by-step explanation:

8 x 6 x 8 = 384

384- (4 x 1 x 8)

384-32=352

You might be interested in
Anybody know this? Ive been struggling with it for a bit now..
tekilochka [14]
Use sohcahtoa. tan64= x/7 x= 14.4
6 0
2 years ago
A granola bite contains 27 calories. Most of the calories come from grams of carbohydrates. The rest come from other ingredients
GuDViN [60]

Step-by-step explanation:

Given the expression that modeled the relationship between these quantities (calories from grams of carbohydrate and the rest of the ingredients) as

4c+5 = 27

From the equation, the constant value of 5 represents the calories in grams of  the rest of the ingredients present in the bite.

Let us calculate the value of c from the equation

4c+5 = 27

4c + 5- 5 = 27-5

4c = 22

c = 22/4

c = 5.5

This means that the total calories of carbohydrate the granola bite contains is 4(5.5) i.e 21 calories of carbohydrate

<em>Note that 8 cannot be the solution to the equation because for us to eliminate 5 from both sides of the equation, we need to subtract it from both sides not add. If 5 was added to both sides, the value of c would have been (32/4 i.e 8) which would have been wrong.</em>

7 0
2 years ago
Choose the property of addition that justifies the equation<br><br> 9+2=2+9
Alenkasestr [34]

Answer:

Communitive Property

Step-by-step explanation:

Communitive property is when you switch up numbers when you multiply and add but it's still the same.

4 0
2 years ago
If 3 bags of chips cost $6.39, what is the unit ratio? Show your work please ^-^
KonstantinChe [14]

$6.39/3 bags = x dollars/1 bag

x dollars = $6.39/3 bags = $2.13 : 1 bag

5 0
3 years ago
What is the rate of change from x = n to x = 2n?​
puteri [66]

Answer:

\dfrac{-8}{\pi}

Step-by-step explanation:

The rate of change of the function f(x) from point x_1 to point x_2 can be calculated using formula

\dfrac{f(x_2)-f(x_1)}{x_2-x_1}

Given

x_1=\pi\\ \\x_2=2\pi

From the graph of the function

f(x_1)=f(\pi)=4\\ \\f(x_2)=f(2\pi)=-4

So, the rate of change is

\dfrac{f(x_2)-f(x_1)}{x_2-x_1}=\dfrac{-4-4}{2\pi -\pi}=\dfrac{-8}{\pi}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe the figure attached using correct geometric names<br> perpendicular, straight, etc.
    14·1 answer
  • a rectangle has an area of  42 square inches which has a greater perimeter the rectangle with the dimensions 21 times 2 or the d
    5·2 answers
  • Help!! Identify the oblique asymptote of f(x) = quantity 2 x squared plus 3 x plus 8 over quantity x plus 3 . (1 point)
    11·1 answer
  • Explain why multiplying two negative<br>numbers results in a positive product using a model.​
    10·1 answer
  • Suppose that one wishes to schedule vehicles from a central depot to five customer locations. The distance of making trips betwe
    11·1 answer
  • Please and thank you. Eduardo thinks of a number between 1 and 20 that has exactly 5 factors what number is he thinking of is my
    7·1 answer
  • I need some help with this problems.I will apreciate the answers:)))))
    6·1 answer
  • What is 4/6 divided by 3
    13·2 answers
  • A local movie theater is increasing ticket pricesby 10%. If a student ticket originally cost $8.50,how much will the theater be
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP LOOK AT PICTURE I WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER IS CORRECT what is the distance from -6 to 0?​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!