Answer:

Step-by-step explanation:
Given: 
To find: value of x and y
Solution:

From equation (i) and (ii),

Put
in (i)

Cereal A
10 ounces = $5.90
10/10 ounces = $5.90/10 .... divide both sides by 10
1 ounce = $0.59
1 ounce = 59 cents
----------
Cereal B
24 ounces = $6.48
24/24 ounces = $6.48/24 .... divide both sides by 24
1 ounce = $0.27
1 ounce = 27 cents
We see that Cereal B is the cheaper deal per ounce
---------
<h3>Answer: Cereal B is the better deal</h3>
Do the second one or the third one and then eliminate
Answer: 15,375 inches
Step-by-step explanation: If there are 123 inches in each group, and there are 125 groups, it is a multiplication operation.
123 × 125 = 15375
<em>The format of the question makes it a bit confusing. I hope this helps.</em>
<em />
Answer:
6 feet in the distance
Step-by-step explanation: