1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
docker41 [41]
3 years ago
8

Express $7.45 for 2.5 pounds of round steak as a unit rate. Show your work.

Mathematics
2 answers:
MA_775_DIABLO [31]3 years ago
8 0

Answer:

$14.9/5 pounds

Step-by-step explanation:

unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak

--------------------------------

reduced:

7.45 dollars /2.5 pounds

GCF=0.5

7.45/0.5=14.9$

2.5/0.5=5

unit rate:

$14.9/5 pounds

Hope this helps. pls mark as brainiest

MrRissso [65]3 years ago
5 0

Answer:

unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak

--------------------------------

reduced:

7.45 dollars /2.5 pounds

GCF=0.5

7.45/0.5=14.9$

2.5/0.5=5

unit rate:

$14.9/5 pounds

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Drew’s score on a math text was 92.He could earn an extra 1/2 point for each incorrect problem he corrected. Drew corrected 3 pr
svp [43]

Answer:

Point S represent the score 93.5 which is Drew's New Score.

Step-by-step explanation:

The score of Drew on a math test = 92

Point for each correction in the math test = 1/2  = 0.5

Now, the number of problems corrected = 3 x 0.5 = 1.5

So, Now, the new scale of Drew =  Old Score + The Correction Score

                                                       = 92  +  1.5

                                                       = 93.5

or, Drew, new score = 93.5

Hence, point S represent the score 93.5 which is Drew's New Score.

8 0
3 years ago
The dot plot shows the number of magazines sold determine the median of the date set
marta [7]
To find median you set up the number least to greasiest and then cross each one out one side at a time until you get to the middle
8 0
3 years ago
Which equation is linear?<br><br> a<br> xy = 60<br><br> b<br> y + 1 = x<br><br> c<br> 3x – 2y = 5
Firlakuza [10]

Answer:

equation B is linear. A linear equation will not contain exponents.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
David is making rice for his guests based on a recipe that requires rice, water, and a special blend of spice, where the rice-to
Elodia [21]

Answer:

The price of rice per gram is 0.006$

Step-by-step explanation:

I. David wants to make 10 servings,

each require 75 g of rice and 5 spice. When ratio is 15:1

If rice : spice = 75 : x

15x = 75

x = 5

=> 5 * 15 : 1 * 5

= 75 : 5

So rice : spice is  75 : 5

II. When 1 serving require 75 : 5

So 10 servings is 10 * 75 : 5 * 10

= 750 : 50

So he must has 750 grams rice and 50 grams spice.

III. He must buy spice and rice which..

a) He has 40 grams spice, he'll buy for 10 grams spice.

b) He has no rice, he'll buy for 750 grams rice.

But the question only ask for price of rice which he spend 4.5$

=  \frac{4.5}{750}

= 0.006$

In 1 gram of rice he spend 0.006$

If 750 grams of rice, he'll spend 750 * 0.006$ = 4.5$ => true

That makes 0.006$ is the right answer.

Hope that help :)

8 0
3 years ago
A designer enlarged both the length and the width of a rectangular carpet by 60 percent. The new carpet was too large so the des
Snowcat [4.5K]

x= length, y=width

Both the length and width were increased by 60% so now they are:

1.6x and 1.6y

Then they were both reduced by 25% so now they are 75%(100-25) of their previous size so they are:

0.75(1.6x) and 0.75(1.6y)

Their area would be length * width so it would be:

0.75(1.6x) * 0.75(1.6y)

Simplified this would be:

1.2x * 1.2y

Simplified more it would be :

1.44xy which is also 144% of xy which is a 44% increase of the original area (xy)


So the answer is:

44%



5 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe a real world problem that uses the expression 29 divided by (3/8 + 5/6).
    15·1 answer
  • How do I round 3.047 to the nearest hundred and show the math
    6·1 answer
  • Scientific notation of 53010000
    7·1 answer
  • 1. Varun said that when you multiply three positive and negative decimals, the answer changes depending on where you place the p
    13·1 answer
  • If JK LM , which statement is true ?
    9·2 answers
  • What happens to the median if the game with 3 hits is remqued from the data sset
    5·1 answer
  • For a class of 25 students, 5 pizzas are needed for
    15·1 answer
  • Please help n show work
    13·1 answer
  • Identify the triangle that contains an acute angle for which the sine and cosine ratios are equal.
    12·1 answer
  • (being timed)
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!