Answer:
hope this helps
Step-by-step explanation:
The broken wing weighed 10 pounds and 14 ounces. There are 16 ounces in a pound. I hope this helps!
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Start with

Add 2x to both sides:

Subtract 21 from both sides:

Divide both sides by 5. Since it is positive, we don't have to change the inequality sign:

So, the answer is 
A of the yard= L*l=16*14= 224 feet²
A of the fountain= πR²
d=2R
4=2R
R=4:2=2
A of the fountain= 2²π=4 *3,14= 12,56 feet²
A of the grass portion= 224-12,56= 211,43 feet²
answer d)211,43 feet²