1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
2 years ago
6

Hello! is y = 3x - 3 proportional or non-proportional?? please help!

Mathematics
1 answer:
MissTica2 years ago
6 0

A proportional graph is a straight line that goes through the origin while a non-proportional graph is a straight line that doesn't go through the origin.

y = mx + b

the b represents the y-intercept, so -3 is the y-intercept in the equation y = 3x -3

therefore, the line doesn't go through the origin and is a non-proportional equation

You might be interested in
The length and breadth of a rectangle are in the ratio 3 : 1. If the breadth is 7 cm,
elena-s [515]

Answer:

length = 21 cm

Step-by-step explanation:

The ratio 3 : 1 indicates the length is 3 times the breadth , then

length = 3 × 7 cm = 21 cm

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the best estimate for the mass of a bicycle?
Anna35 [415]

10 grams wouldn't make sense because a gram is about the weight of a paperclip and even 10 paper clips would not be anywhere close to the mass of the bicycle so we can eliminate this right away.

1,000 grams wouldn't make sense any either since a kilograms weighs about the size of a thick book and 1,000 grams is equal to 1 kilogram.

100 kilograms is way to heavy because 100 kilograms is around 100 large thick books stacked on top of each other.

This leaves us with 10 kilograms which

is the appropriate weight for a bicycle.

6 0
3 years ago
Find the value of "x".
Gnoma [55]

Answer:

49 . hope you found it helpful

3 0
3 years ago
Hi guys! Please help 20 points and brainliest and work needs to be shown! Thanks
Soloha48 [4]

Answer:

yes it is a right triangle

Step-by-step explanation:

i promise u im correct !

6 0
3 years ago
A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
Rufina [12.5K]

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 64

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to-8x-1y-9/-15x5y-3?
    10·1 answer
  • Which quadrant is the point (8,-3)
    6·1 answer
  • Simplify the expression <br> 3(9+4x−5)<br> 3(9+4x−5)<br> . 
    6·2 answers
  • HoConjecture #1- The sum or difference of two rational numbers is always?
    12·1 answer
  • The math problem below is an example of which number property?<br> 24+17=17+24
    7·2 answers
  • Y + 5 = -x<br> Slope intercept
    10·1 answer
  • An exercise class had 18 people. If each person produced 1,900 BTUs of body heat during the class and the room is 28 ft × 32 ft
    8·2 answers
  • A bridge is 28 meters long. Find the length of a scale model if the scale is 1 : 550
    13·1 answer
  • Find the slope, or rate of change, from the graph. <br><br> answer please correct answers
    5·1 answer
  • Hey y’all should follow it
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!