1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
15

3. Red candy costs $2.50 per pound. Green candy costs $4.75 per pound. You bought ten pounds of candy for $38.50. How many pound

s of green candy did you buy?
Mathematics
1 answer:
Aloiza [94]3 years ago
8 0

Answer:

6 pounds of green candy

Step-by-step explanation:

Let r be the weight of red candy

Let g be the weight of green candy

Total weight = 10 pounds

r + g = 10 -------------------------(I)

Total cost = $ 38.50

2.50r + 4.75g = 38.50  --------------(II)

Multiply equation (I) by -2.50

(I)* (-2.50)             -2.50r - 2.50g = -25.0

(II)                          <u>2.50r + 4.75g = 38.50 </u>   {Now add and r will be eliminated}

                                        2.25g = 13.50

g =13.50/2.25

g = 6

Plug in the value of g in equation (I)

r + 6 = 10

r = 10 - 6

r = 4

You might be interested in
What is the solution of 9+ 1/4 = 7
Vlada [557]

Answer:

b=-8

Step-by-step explanation:

9+1/4b=7

-2=1/4b

b=-8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you use 260 divided by 13 to help you find 286 divided by 13
Alexeev081 [22]

Answer:

Well, 260 divided by 13 is 20.

286-260=26

And 26 divided by 13 is 2.

Step-by-step explanation:

So there's that-

Brainliest??

4 0
3 years ago
Evaluate the expression below when<br> X = 4 and y = (-3)<br> 4x + 2xy
zepelin [54]

Step-by-step explanation:

4x + 2xy=

4×4 + 2×4×-3

= 16 + (-24)

= - 8

7 0
2 years ago
Can someone help me?!?
gladu [14]

Answer:d

Step-by-step explanation:he only gets charged 20 dollars every month and 2.50 per gigabyte so the 2.50 gets multiplyed by g

3 0
3 years ago
PLSSS HELP ME thanks :))
krok68 [10]

that's all , all the best

4 0
3 years ago
Other questions:
  • the sum of three numbers is 85. The second is 7 more than the first. The third is 2 more than four times the second. Find the nu
    10·1 answer
  • I need to know 3b. It ask to find the inverse of Numliters and call it temp
    14·1 answer
  • A randomly selected sample of college basketball players has the following heights in inches. See Attached Excel for Data. Compu
    13·1 answer
  • a bell rings every 2 hours, a second bell rings every 3 hours, and a third bell rings every 4 hours. if all 3 bells rind at 9:00
    6·2 answers
  • Please help me with this
    11·1 answer
  • Is 22/35 inits simplest form??
    11·2 answers
  • SUBSTITUTION METHOD HELP ME LIKE I NEED IT RN
    11·1 answer
  • To solve the system of linear equations 3 x minus 2 y = 4 and 9 x minus 6 y = 12 by using the linear combination method, Henry d
    5·1 answer
  • A box without a top is to be made from a rectangular piece of cardboard, with dimensions 4 in. by 8 in., by cutting out square c
    10·1 answer
  • Isabella has a dozen apples of the same size and a dozen
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!