1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
3 years ago
6

Hi I hope you are all okay could someone help me with this math question thankyou !!!

Mathematics
1 answer:
earnstyle [38]3 years ago
8 0

Answer:

x = 49

Step-by-step explanation:

Given the mathematical expression and data;

y = 1/√x

y = 7 and x = 64

First of all, we would find the constant of proportionality, k;

y = k/√x

7 = k/√64

7 = k/8

k = 7 * 8

k = 56

Next, to find the value of x, when y = 8

y = k/√x

Substituting the values, we have;

8 = 56/√x

Cross-multiplying, we have;

8 * √x = 56

√x = 56/8

√x = 7

Taking the square of both sides, we have;

(√x)² = 7²

x = 49

You might be interested in
Hello so as you can see i got a ton of hw :) Helpp :')
olasank [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

A. 1.13 and B is 1.37

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x when 2x+3=3x-4
slavikrds [6]
2x+3=3x-4
try to isolate the x term
you must do the same thing to both sides or else it won't be equal anymore

2x+3=3x-4
add 4 to both sides
2x+3+4=3x+4-4
2x+7=3x+0
subtract 2x from both sides
2x-2x+7=3x-2x
0+7=x
7=x

the answer is x=7
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geoff must mentally multiply –5 × 0.75 × 20. Which shows how Geoff could use the associative and commutative properties to make
joja [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

–5 × 0.75 × 20 could be rewritten (applying the associative property) as –5 × (0.75 × 20).  I chose this configuration because 0.75 * 20 is 15.  Next, evaluate -5(15).  This is -75.  This matches Answer D.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
22/30 in lowest terms
Arada [10]
11/15, you would just divide 22/30 in half and that's as far as it can go.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How shall i find the square root of 169 without using calculator?? please describe briefly..
    12·1 answer
  • Please help find the arc
    15·1 answer
  • According to the rules of significant figures, 4.57 + 6.3 = 10.9. This is because the least precise value in the problem is 6.3,
    5·1 answer
  • Find the indefinite integral. (Note: Solve by the simplest method—not all require integration by parts. Use C for the constant o
    12·2 answers
  • Solve each system of equation by substitution y=-x+5 x+2y=2​
    13·1 answer
  • Water is frozen at what degree
    6·2 answers
  • COLOR THEME
    13·1 answer
  • Please explain to me how to get the answer! I know it’s 1/16 but I don’t know how to get it. See picture below!
    7·1 answer
  • Which angle corresponds to the angle?
    15·1 answer
  • SOMEONE ANWSER QUICK !
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!