1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
2 years ago
8

If you place a 34 foot ladder against the top of a building and the bottom of the ladder is 25 feet from the bottom of the build

ing how tall is the building?
Mathematics
1 answer:
barxatty [35]2 years ago
7 0
The answer is 59
34+25=59
You might be interested in
Solve: 2(x-2)=6 please! also calculate the area of a circle with a diametre of 6 if the pie= 3
Tamiku [17]
Answer for x would be 4. the area of the circle would be approx. 28.3.
5 0
3 years ago
Passes through (3,-6), slope = 2 -3
Darina [25.2K]

Answer:

???????

Step-by-step explanation:

I think it does pass through (3, -6) and the slope is 2, -3 based on the information I was given.

3 0
3 years ago
For a school play, you are making plastic cubes that are 1.5 feet on each side. How Much plastic is needed to make one cube? If
Angelina_Jolie [31]

Answer:

8.5 feet

Step-by-step explanation:

1.5 times 4

4 0
3 years ago
Mary has a collection of nickels and quarters for a total of $4.90. If she has 42 coins in total, how many of each kind are ther
damaskus [11]

Answer:

14 quarters and 28 nickels

Step-by-step explanation:

System of Equations where x = number of quarters and y = number of nickels

(1) equation with value of each coin

    0.25(x)+0.05(y) = 4.90

(2) total number of coins

    x + y = 42

Solve system of equations using either substitution or elimination

(elimination multiplying equation 2 by -0.5)

.25(x) + 0.05(y) = 4.90

-0.05(x) - 0.05(y) = 42 * (-0.05)

(3) Resulting equation

.20(x) = 2.8

x = 14

plug x into equation 2

14 + y = 42

y = 28

There are 14 quarters and 28 nickels in Mary's collection.

5 0
3 years ago
A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
Luda [366]
B. $2.25 you just divide
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Jose is very hungry after doing his math homework he agrees to pay for 2/3 of the pizza that he and Charlie ordered the pizza co
    14·1 answer
  • Working alone at its constant rate, machine A produces x boxes in 10 minutes and working alone at its constant rate, machine B p
    15·1 answer
  • The recipe calls for 1 1/4 cups of strawberries. How many cups of strawberries written as a fraction greater than one are used i
    10·1 answer
  • What is You have 32,40 and 28
    15·1 answer
  • Donald bought 10 woodcarvings for a total of $220. If they were all the same price, how much did he pay for each wood carving?
    12·2 answers
  • What are the first 10 digits of pie?
    8·2 answers
  • 35 - 5² + (2 * 5)² x 3
    8·1 answer
  • Find the 1st quartile of the data below<br><br>19 20 22 24 25 25 27 30 34 35 40​
    5·1 answer
  • If you put $750 into a savings account that earns 6.2%, how much interest will you receive at the end of 7 years?
    5·1 answer
  • Find the angle between 4i−6j and −i 5j. (round to the nearest tenth of a degree if necessary. ) The angle between the vectors is
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!