Answer: does this count as a bull answer
Step-by-step explanation:
Answer: 6.5 and 6
Step-by-step explanation:
Just subisute values that will work
one easy way is to make one sides equal to only one of the placeholders, like y, and then lug in values in for x exg
x+2y=3
subtract x from both sides
2y=3-x
divideb bith sides by 2
y=-1/2x+3
subsitute valudes for x and get values for y
if x=2 then
y=-1/2(2)+3
y==-1+3
y=2
when x=2, y=2
when y=0 then y=3
$0.60 cents would be the cost of 2 lbs
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.