1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
5

What is the difference in the way children and adults view nature

English
1 answer:
Greeley [361]3 years ago
3 0

Answer:

simple! childrens view nature in childish way and adults view nature in an matured way

You might be interested in
A popular and useful tool for strategic planning is SWOT analysis. SWOT stands for?
valentina_108 [34]

Answer:opportunity

Explanation:

3 0
3 years ago
How does the author in Smallest Dragon Boy show bullying
kramer

he continue hurazzing the dragon in is being mean!

7 0
3 years ago
Reindeer are ruminants. What does that mean?<br> Helpppp
4vir4ik [10]

Answer:

Deer are ruminants, meaning they are equipped with a four chambered. stomach. They have a digestive system, which makes it necessary for them. to chew, regurgitate and chew again their cud: they ruminate.

6 0
3 years ago
What is the leading cause of disability in the
spin [16.1K]

Answer:

Depression

Explanation:

Depression is a leading cause of disability worldwide and is a major contributor to ... psychological trauma) are more likely to develop depression. ... For example, cardiovascular disease can lead to depression and vice versa.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement about brackets is true?
Vladimir [108]
B. II only is the correct answer.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • WORTH 16 POINTS NEED HELP ASAP
    14·1 answer
  • 1. What should be included in your first draft?
    5·2 answers
  • What does Robinson Crusoe do to get ready for winter the first year he is on the island?
    6·2 answers
  • The pilgrim guide requests each pilgrim to tell what kind of stories?
    11·1 answer
  • A 7-pound bag of cornmeal costs $44.80. What is the price per ounce?
    7·1 answer
  • Write on ONE of the following topics.
    10·1 answer
  • In a speech delivered to parents on the launch anniversary of the "Let's Move" program, Michelle Obama made this claim:
    8·1 answer
  • If you are a genius, then answer this it's an online quiz based on the story called two paragraphs "An Episode of War"​
    7·1 answer
  • Type the base word for hoped.
    15·2 answers
  • Think of a situation where you or a friend made a choice that turned out differently than you expected. (You don't have to get p
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!