1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
5

If 20 apples cost $7, what is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
tatuchka [14]3 years ago
6 0

Answer:

35 cents per apple

Step-by-step explanation:

its 7 / 20 and you get 0.35

You might be interested in
1. The current ratio (assets/liabilities) of company X is 3.1. Given that the current assets are $186000, find the current liabi
katrin [286]
<span>1. The current ratio (assets/liabilities) of company X is 3.1. Given that the current assets are $186000, find the current liabilities:

Assets = A
Liabilities = L

A / L = 3.1 => L = A / 3.1

A =  186000 => L = 18600 / 3.1 = 6000

Answer: $ 6000

2. The board of directors determines that the current ratio must never be below 2.6. What is the maximum amount that the company can borrow?


A/L ≥ 2.6

=> L ≤ A / 2.6

=> L ≤ 186000 / 2.6

L ≤ 71538.46

Answer: $71538.46
</span>
6 0
3 years ago
If the domain of the function f(x) = x - 5 is {1, 3, 4, 6} what is the range? F
Margarita [4]

Answer:

-4, -2, -1, 1

Step-by-step explanation:

If the domain is given we use the equation to determine the range but usually the range would be everything in this equation.

7 0
3 years ago
What is the domain of the following list of ordered pairs (-4,-2) (3,5,(0,4)
Harman [31]
-4,3,and 0
the domain is the x values
hope this helps
3 0
3 years ago
Can someone please help me with this ​
bazaltina [42]

Answer:

59.2%

Step-by-step explanation:

→ Find how many boys cycle

66 - 37 = 29

→ Find how many total boys are there

29 + 20 = 49

→ Now find the percentage

(29 ÷ 49) × 100 = 59.2%

8 0
2 years ago
Hey can someone check my answer?
Anuta_ua [19.1K]
The answer is C. 34. I hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Twice a number increased by 2 is zero
    15·2 answers
  • The Science Club went on a two-day field trip. The first day the members paid $30 for transportation plus $20 per ticket to the
    8·1 answer
  • How do you Solve d+7/−3=4?
    7·1 answer
  • If f(x) = √x + 12 and g(x) = 2√x, what is the value of (f-g)(144)?<br><br> -84<br> –60<br> 0<br> 48
    11·2 answers
  • Please help me with this question!!
    6·2 answers
  • A glacier moves 152 ft a year how many inches a day does it move (hint 356 days in a year)
    10·2 answers
  • 2(x + 2) = 3x = 2(x + 1) + 1
    12·2 answers
  • A colloge student makes a minimum payment of 500 each year
    6·2 answers
  • Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. What price did she pay for each pound of pretzels?
    15·2 answers
  • What is the product 7/3×5/12​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!