1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Keith_Richards [23]
3 years ago
11

URGENT

Mathematics
1 answer:
Masteriza [31]3 years ago
6 0

Answer:

It's letter C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2) There are 40 boys and 60 girls in a class of students. What is the ratio of girls to students
ra1l [238]

Answer:

60:100, 6/10, 3/5, 6 to 10, etc.

Step-by-step explanation:

You take the number of girls over total students which is boys + girls. Since there's 40 boys and 60 girls, it's 60 girls to 100 students which can be written in several ways.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent.
galina1969 [7]

Answer:

50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce

Step-by-step explanation:

maybe

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents polynomials function f(x)=x^3+4x^2-15x-18
olya-2409 [2.1K]
The bottom left, lies never -6 on x axis and 20 on y axis
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Im lost and I don’t understand what’s going on
andrezito [222]
Same sorry I can’t help
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find the long leg of 2√2 from a 30:60:90 triangle?
Komok [63]

check the picture below.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the functions f(x) = 4x − 5 and g(x) = 3x + 9 to complete the function operations listed below. Part A: Find (f + g)(x). Sho
    8·1 answer
  • 141/2 write each expression in radical form
    7·1 answer
  • A map has a scale of 1 in. : 4 mi.
    12·1 answer
  • Plz help me on #1,2,3,4,5,6, and 7 and when u answer plz put what number u are answering
    14·2 answers
  • Three students had $12.00 total and went to a snack bar where their bill was $8.57. They want to share equally the money that is
    6·1 answer
  • A random sample of people was asked to report the age and distance driven of their primary car. A line was fit to the data to mo
    11·1 answer
  • 22·23 is equal to?? I've been on this question for like 30 minutes lol
    12·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzz help me!!!
    15·1 answer
  • Need help on this row thank you very much !
    10·2 answers
  • Which is equivalent to √50x³ after it has been simplified completely?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!