Its a square.
So 5n = n + 16
Therefore 4n = 16 (taking one n from each side).
So n = 16/4 which is simplied as : 4.
Double check by putting 4 in the equation where n is, and it makes sense, so that is the right answer.
Your answer is c.
Answer:
B. 1 5/6
Step-by-step explanation:

Answer:
B, False,
Step-by-step explanation:
Answer:
I believe that the answer is 4.13 weeks
Step-by-step explanation:
Since she already has $52 you can automatically start by doing:
$350 - $52 = $298
Since she works 8 hours a week and earns $9 per hour:
8 hours x $9 = $72
Then, take $298 ÷ $72 = 4.13 or about 4 weeks
I divide 298 by 72 because $72 is how much she will earn per week, and by dividing this number by the total amount that she has left to pay narrows it down to about how long she has to save for.
Hope this helps!!
<h2>
Answer: <u><em>
$5.00 for 1 day</em></u></h2>
Step-by-step explanation:
Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.