1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
2 years ago
8

Write an equation of the line that passes through the points (-3,-4) and (0,2)

Mathematics
1 answer:
nexus9112 [7]2 years ago
8 0

Answer:

the answer is 2, hope this helps :)

You might be interested in
the reduced play sells cranberries in bulk for $2.50 per pound the store also sells 8 oz of package of cranberries for $1.50 whi
olga2289 [7]
The 8 oz for $1.50

Cost/Measurements
1 pound = 16 onces

$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce

6 0
2 years ago
100 and brainliest if you tell me ur favorite anime :]
Bad White [126]

Answer:

my fav anime is naruto :)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are the graphs of the lines in the pair parallel? Explain. Find the slope of a line parallel to 5x+2y=6
Sonja [21]

Answer:

Yes the graphs of the lines are in pair parallel.

Step-by-step explanation:

They are in pair parallel because they do not touch each other. To find the slope of the line that is parallel to 5x+2y=6...

The first thing to do is subtract 5x since its a positive so it would look like this:

5x+2y=6

<u> -5x      =-5x</u>

Next you would divide by 2 on each side so the y can be isolated:

5x+2y=6

<u>-5x     =-5x</u>

      <u>2y</u> = <u>-5x + 6</u>

      2          2

Lastly the 2 divided by 2 gets crossed out because they cancel each other out and divide -5x by 2 and 6 by 2 then you would be stuck with this:

y= -2.5x+3

So your parallel slope would be -2.5x.

8 0
3 years ago
How much fencing 37 1/8 *53 1/2
Anna35 [415]
12312.5625 is the answer
8 0
3 years ago
If you go out to eat with 3 friends and your meal was $72.50, what should you leave for gratuninty if you want to tip your waite
kvv77 [185]

Answer:

$10.88 or round up to $11

Step-by-step explanation:

Since 15 is expressed as a percent, you can convert it to a decimal.

.15, which can also be 15/100 if you were to write it as a fraction.

You are trying to find 15% of 72.50 so you would need to multiply your new decimal (.15) to your meal total. This will give you 10.875 or 10.88.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • In this figure, AB and CD are parallel.
    8·1 answer
  • Find the diameter of a cone that has a volume of 56.52 cubic inches and a height of 6 inches. Use 3.14 for pi.
    5·2 answers
  • a pair of inline skates are on sale for $90. If this price represents 9% discount from the original price, what is the original
    7·2 answers
  • Without using Desmos what is the complete factorization of 5x^2-20? Please show work , please help
    13·1 answer
  • Plzzz help and explain how you got the answer
    10·1 answer
  • Expand and simplify (2x - 3)(3x + 4)
    14·2 answers
  • Which is the equation of the graphed line written in standard form? y = x x – x minus StartFraction one-half EndFraction y equal
    15·2 answers
  • 18.) Which of the following is 6x²/27x simplified?
    14·1 answer
  • The Rodriguez family took 5.5 hours to gather information for their Schedule A. The itemized deductions saved them $4,095 in tax
    6·1 answer
  • If p and q vary inversely and p is 24 when q is 2, determine q when pp is equal to 12.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!