The 8 oz for $1.50
Cost/Measurements
1 pound = 16 onces
$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce
Answer:
my fav anime is naruto :)
Step-by-step explanation:
Answer:
Yes the graphs of the lines are in pair parallel.
Step-by-step explanation:
They are in pair parallel because they do not touch each other. To find the slope of the line that is parallel to 5x+2y=6...
The first thing to do is subtract 5x since its a positive so it would look like this:
5x+2y=6
<u> -5x =-5x</u>
Next you would divide by 2 on each side so the y can be isolated:
5x+2y=6
<u>-5x =-5x</u>
<u>2y</u> = <u>-5x + 6</u>
2 2
Lastly the 2 divided by 2 gets crossed out because they cancel each other out and divide -5x by 2 and 6 by 2 then you would be stuck with this:
y= -2.5x+3
So your parallel slope would be -2.5x.
Answer:
$10.88 or round up to $11
Step-by-step explanation:
Since 15 is expressed as a percent, you can convert it to a decimal.
.15, which can also be 15/100 if you were to write it as a fraction.
You are trying to find 15% of 72.50 so you would need to multiply your new decimal (.15) to your meal total. This will give you 10.875 or 10.88.