1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
3 years ago
7

the reduced play sells cranberries in bulk for $2.50 per pound the store also sells 8 oz of package of cranberries for $1.50 whi

ch buys better
Mathematics
1 answer:
olga2289 [7]3 years ago
6 0
The 8 oz for $1.50

Cost/Measurements
1 pound = 16 onces

$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce

You might be interested in
sketch and label all possible rectangles with a perimeter of 30 cm and sides whose lengths are whole numbers
Ivahew [28]
Its asking you to draw rectangles with sides that equal 30 cm for example 

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is point-slope form? When can you use point-slope form? How is it useful?
arsen [322]
After solving an equation in Point Slope Form, you're directly given the slope intercept form which is y=mx +b
5 0
3 years ago
Tatiana practiced a total of 12 hours last week to prepare for her gymnastics meet. The line plot shows how long she practiced o
Free_Kalibri [48]

Answer:

nigrto

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Can someone please help me with this problem?
Simora [160]

Answer:

y = (31/21)x + 5

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A toy store orders a jigsaw puzzle for 3.05 and sells them for 4.95. what is the percent of markup
Ket [755]
The percent of the markup will be $1.9.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASEEEE HHHEEEELPPPP ME !!
    8·1 answer
  • What values of b satisfy 3(2b + 3)2 = 36?
    16·2 answers
  • Write the numbers 23,643 and 23,987 so they line up by place value. Explain how to line them up
    12·1 answer
  • Which set of numbers below is in the correct order from least to greatest?
    7·2 answers
  • Please help with explanation and pleasedo let me know about the method ( 9a,b 10a)
    13·1 answer
  • the list shows how much yarn mary has= 1/3 red yarn, 2/9 white yarn, 2/6 blue yarn what is the total amount of yarn mary has?
    8·1 answer
  • Each week, Joey gets paid $10 plus $2 for each chore he does. His sister Julie gets paid $5 plus $3 per chore.
    11·2 answers
  • Hey can someone pls help me asap
    8·2 answers
  • An experiment that was carried out to study how flow rate through a solenoid valve in an automobile's pollution-control system d
    10·1 answer
  • Can someone please help with this i don’t know that answer and I want to pass
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!