1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Kamila
[148]
3 years ago
7
the reduced play sells cranberries in bulk for $2.50 per pound the store also sells 8 oz of package of cranberries for $1.50 whi
ch buys better
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
olga2289
[7]
3 years ago
6
0
The 8 oz for $1.50
Cost/Measurements
1 pound = 16 onces
$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce
Send
You might be interested in
sketch and label all possible rectangles with a perimeter of 30 cm and sides whose lengths are whole numbers
Ivahew [28]
Its asking you to draw rectangles with sides that equal 30 cm for example
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
What is point-slope form? When can you use point-slope form? How is it useful?
arsen [322]
After solving an equation in Point Slope Form, you're directly given the slope intercept form which is y=mx +b
5
0
3 years ago
Tatiana practiced a total of 12 hours last week to prepare for her gymnastics meet. The line plot shows how long she practiced o
Free_Kalibri [48]
Answer:
nigrto
Step-by-step explanation:
3
0
3 years ago
Can someone please help me with this problem?
Simora [160]
Answer:
y = (31/21)x + 5
Step-by-step explanation:
6
0
2 years ago
A toy store orders a jigsaw puzzle for 3.05 and sells them for 4.95. what is the percent of markup
Ket [755]
The percent of the markup will be $1.9.
7
0
3 years ago
Other questions:
PLEASEEEE HHHEEEELPPPP ME !!
8
·
1 answer
What values of b satisfy 3(2b + 3)2 = 36?
16
·
2 answers
Write the numbers 23,643 and 23,987 so they line up by place value. Explain how to line them up
12
·
1 answer
Which set of numbers below is in the correct order from least to greatest?
7
·
2 answers
Please help with explanation and pleasedo let me know about the method ( 9a,b 10a)
13
·
1 answer
the list shows how much yarn mary has= 1/3 red yarn, 2/9 white yarn, 2/6 blue yarn what is the total amount of yarn mary has?
8
·
1 answer
Each week, Joey gets paid $10 plus $2 for each chore he does. His sister Julie gets paid $5 plus $3 per chore.
11
·
2 answers
Hey can someone pls help me asap
8
·
2 answers
An experiment that was carried out to study how flow rate through a solenoid valve in an automobile's pollution-control system d
10
·
1 answer
Can someone please help with this i don’t know that answer and I want to pass
5
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!