Answer:
LLL
Step-by-step explanation:
12.60 / 7 = $ 1.80 per bottle
10.98 / 6 = $ 1.83 per bottle
18.10 / 10 = $ 1.81 per bottle
16.38 / 9 = $ 1.82 per bottle
best buy (cheapest) is : $ 12.60 for 7 bottles <==
Because the 7 is used more than once.
Answer:
3 pm
Step-by-step explanation:
Because 3x5 = 15 and 5x3=15 so it would be at 3 pm
Answer:
Sally is 63
Step-by-step explanation:
Represent Sally's age by x and Sam's by y.
Then x = 3y and x + y = 84.
Substituting 3y for x in the second equation, we get:
3y + y = 84, or 4y = 84, or y = 21. Since Sally is 3 times as old as Sam, we multiply 21 by 3: Sally's age is 3(21 years) = 63 years