Answer: Price of Math Textbook= $42.5, Price of the Novel= $11.5
Step-by-step explanation:
Let x = price of the Novel.
Price of Math Textbook = 8+3x
As per given , we have
Price of Math Textbook + Price of the Novel = $54
⇒ 8+3x+x = 54
⇒ 8+4x=54
⇒ 4x = 46 [subtract 8 from both sides]
⇒ x = 11.5
Price of Math Textbook = 8+3(11.5) = 8+34.5= $42.5
Hence, Price of Math Textbook= $42.5, Price of the Novel= $11.5
11. 6:18 = 1:3
12. 12:48 = 1:4
13. 17:34 = 1:2
14. 8:64 = 1:8
15. 44:4 = 11:1
16. 121:11 = 11:1
17. 12:2 = 6:1
18. 4:2 = 2:1
19. 3:4 and 2:3 = 9:12 and 8:12
20. 1:6 and 3:14 = 7:42 and 9:42
21. 2:7 and 3:5 = 10:35 and 21:35
22. 5:2 and 3:1 = 5:2 and 6:2
Comparing Ratios:
1. 1.7 m = 170 cm
20:170 = 2:17
2. 160:8 = 20:1
3. 15:50 = 3:10
4. For every cup of milk she needs 5 cups of flour, so if she uses 3 cups of milk she'd need 15 cups of flour
Hopefully that helps :)
Answer: 1140
Step-by-step explanation: Sorry if its wrong