Answer:
Balance(m) = 900-40m
After 9 months, Felicia has $540.
Step-by-step explanation:
Balance = 900 - 40m
So after 9 months, 900-40*9=900-360=540.
Answer:
Step-by-step explanation:
Slope= -3/1
plot from point (-2,4)
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
What are you talking about
When you have a power to a fraction, you simply take it by the top and then by the bottm.
So, split it into two: (2)^4 and (5)^4
Solve: (2)^4=16
(5)^4=625
So the fraction is: 16/625
Check to see if it reduces: It doesn't. (Odd and even numbers that have no common multiples).
Therefore, that's the answer.