1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
14

Select all of the expressions that are equivalent to 3(4x + 5y).

Mathematics
2 answers:
rusak2 [61]3 years ago
5 0

Answer:

3*4x+3*5y

12x+15y

2*3x*2+2*7.5y

Harman [31]3 years ago
4 0
2* 3x* 2+2* 7.5y
Explaining
You might be interested in
A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?
Vinvika [58]

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the unit price per quart</u>

5.60 / 4

<em>$1.40 per quart</em>

<em />

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

<em>$0.35 per cup</em>

<em />

Answer:  $0.35 per cup

8 0
3 years ago
Which statement regarding the diagram is true?
Sergeu [11.5K]
Answer

<span>m∠WXY + m∠YXZ = 180°</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls Help!
mr Goodwill [35]

Answer:

34 Braids

Step-by-step explanation:

.85 per braid means 1 is 85 cents, 2 is $1.70 and so on.  So normally you would just divide the total amount of money, so for instance if you had $2.55 you would be able to afford 3 braids, since 3 braids cost $2.55.  in fact $2.56, $2.57 aaaaaaaaaaall the way up to $3.39 would be 3 braids, then $3.40 would be 4 braids.

Here though you first pay 3 dollars.  so you need 3 first, then an extra 85 cents to get 1 braid.  2 braids is 3 dollars plus 1.70, 3 braids is 3 + 2.55 4 braids is 3 + 3.40 and so on.

So what you want to do is first take away that 3 dollars you need before the braids, then divide by .85.  for instance $6.40 would get you 4 braids as I showed bcause 3 + 3.40 = 6.40.  now 6.40 - 3 = 3.40 then 3.40 divided by .85 = 4

The problem says we start with$32, so lets do those steps.  first 32 - 3 = 29.  then 29 divided by .85 = 34.11.  well it's not  whole number so lets try something.  34 braids would be 3 + .85*34 = 31.90 and 35 braids would be 32.75  So 31.90, 31.91 aaaaaaaaall the way up to 32.74 would be 34 braids then 32.75 would be 35 braids.  well, $32 is in that in between space, so it is 34 braids.

When I did 32 - 3 = 29.  then 29 divided by .85 = 34.11 that 34.11 does actually tell us we wouldn't get to 35, I just wanted to make it very clear.  so the answer is 34 braids.

7 0
2 years ago
Find the lateral surface area of the figure below. Round the the nearest tenths place.
nadya68 [22]
Answer: lateral surface area = 119.4cm^2
r = 2 cm.
h = 9.5 cm.

Steps:
Lateral surface area of a cylinder = 2πrh
r = radius h = height π = pi

2π(2)(9.5)
2π(19)
38π = 119.38052
4 0
2 years ago
In triangle abc what is the value of cos b A 5/13 B 12/13 C 5/12 D 13/12
Mumz [18]

Answer:

\boxed{Option \ B}

Step-by-step explanation:

In the triangle,

Hypotenuse = 13

Opposite = Perpendicular = 5

Adjacent = Base = 12

Now,

Cos B = \frac{Adjacent}{Hypotenuse}

Cos B = 12/13

If the triangle is just like in the attached file!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A building contractor has a piece of crown molding that is 48 1/2 inches long he cuts off one piece measuring 10 1/4 inches and
    5·1 answer
  • Match the following items.<br> Plane<br> Point<br> Line<br> Ray<br> Line segment
    15·1 answer
  • Help me please I will mark you as the brainlys ansswerr​
    8·1 answer
  • Please answer this correctly
    7·2 answers
  • Use propeerties to find the sum or product
    13·1 answer
  • QUESTION 1 Name the type of transformation depicted by the picture. reflection rotation translation none of the above
    7·1 answer
  • What is 3(x-6)+4x+18
    12·2 answers
  • Find the measure of the indicated arc or angle.
    8·1 answer
  • Write additive inverse and multiplicative inverse of 6/5 , -1/9, 1.​
    12·1 answer
  • PLEASE HELPPP<br> ILL GIVE 5 STARS TY
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!