1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
2 years ago
10

ladder is 8 ft long . The ladder needs to reach to a window that is 6 ft above the ground . How far away from the house should t

he bottom of the ladder be placed ?
Mathematics
1 answer:
stiks02 [169]2 years ago
5 0

Answer:

5.3 or 28

Step-by-step explanation:

6^{2}+b^{2}=8^{2}

36+b^{2}=64

64-36=28

\sqrt{28\\}

=5.29 or 5.3

You might be interested in
A graph has a constant of proportionality of 7.2. Let y represent minutes and x represent miles.
vodka [1.7K]

Answer:

  7.2 minutes per mile

Step-by-step explanation:

If we assume the description means y = 7.2x, the rate 7.2 means each increase in x of 1 mile results in an increase in y of 7.2 minutes. That is the rate is 7.2 minutes per mile.

4 0
2 years ago
The charge to rent a trailer is ​$2525 for up to 2 hours plus ​$99 per additional hour or portion of an hour. Find the cost to r
Ksju [112]

The question is not written properly! Complete question along with answer and step by step explanation is provided below.

Question:

The charge to rent a trailer is ​$25 for up to 2 hours plus ​$9 per additional hour or portion of an hour.

Find the cost to rent a trailer for 2.8 ​hours, 3 ​hours, and 8.7 hours.

Then graph all ordered​ pairs, (hours,​ cost), for the function.

Answer:

ordered pair = (2.8, 34)

ordered pair = (3, 34)

ordered pair = (8.7, 88)

Step-by-step explanation:

Charge for 2.8 ​hours:

$25 for 2 hours

$9 for 0.8 hour

Total = $25 + $9

Total = $34

ordered pair = (2.8, 34)

Charge for 3 ​hours:

$25 for 2 hours

$9 for 1 hour

Total = $25 + $9

Total = $34

ordered pair = (3, 34)

Charge for 8.7 ​hours:

$25 for 2 hours

$9 for 1 hour

$9 for 1 hour

$9 for 1 hour

$9 for 1 hour

$9 for 1 hour

$9 for 1 hour

$9 for 0.7 hour

Total = $25 + $9 + $9 + $9 + $9 + $9 + $9 + $9

Total = $88

ordered pair = (8.7, 88)

The obtained ordered pairs are graphed, please refer to the attached graph.

4 0
3 years ago
A recipe for giant soap bubbles uses 1/2 cup dishwashing liquid and 4 1/2 cups of water. How many cups of water will be used wit
GREYUIT [131]

Answer: D. 13 1/2.​

Step-by-step explanation:

1/2*3= 1 1/2 cups of dishwashing liquid.

4 1/2*3= 13 1/2 cups of water will be used with 1 1/2 cups of dishwashing liquid.

7 0
2 years ago
the surface area of earth is about 196.9 million square miles. The land area is about 57.5 million square miles, and the rest is
kow [346]

Answer: 29.2%

Step-by-step explanation:

The total surface area is 196.9 million square miles and out of this, land occupies 57.5 million square miles.

The probability that a meteorite would hit land is the percentage of and out of the entire planet area:

= Land area/ Total earth surface area

= 57.5/ 196.9

= 29.2%

8 0
2 years ago
Identify the independent and dependent variables in the following situation: The more hours Beth studies, the higher the GPA she
grandymaker [24]
Hours and studying: independent
GPA: dependent
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe the Transformations of the parent function y = sqrt(x) to y = (1/4) * sqrt(x + 5) +1
    13·1 answer
  • What is the value of 24 + 32 - 5?<br> A. 6<br> O B. 9<br> O C. 12<br> O D. 17<br> E. 20
    12·2 answers
  • If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
    6·2 answers
  • Please anyone help i would really appreciate it Thank you
    5·1 answer
  • What is the volume of 2 liters of water?
    8·1 answer
  • What is the most efficient way to solve this equation?
    10·2 answers
  • Can someone answer my question.........​
    8·1 answer
  • On a map, the distance between NY and Washington D.C. is 3.6 inches. The scale is 1 inch: 55 miles. What is the actual distance
    10·1 answer
  • Christian reads 1/4 of a book every 2/3 weeks how many books does Christain read per week​
    12·1 answer
  • Is what's below a complete sentence or a fragment?<br> Iris West is very happy today.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!