1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorLugansk [536]
2 years ago
14

Investors buy a studio apartment for 200,000. Of this​ amount, they have a down payment of 50,000. Their down payment is what pe

rcent of the purchase​ price? What percent of the purchase price would a ​$90,000 down payment​ be?
Mathematics
1 answer:
Mashcka [7]2 years ago
6 0
Ummm I think it is 800,00
You might be interested in
Find the slope and y-intercept of 3y - 4x = 39
Alexus [3.1K]
<h2>Greetings!</h2><h3>Firstly, the slope is found by rearranging the formula:</h3>

3y = 4x + 39

y = \frac{4x}{3} + \frac{39}{3}

When x is 0, y = 0(x) +  \frac{39}{3}, so the y intercept is \frac{39}{3}

<h3>Next, the slope is simply the number in front of the x, </h3>

So  \frac{4x}{3} can be rearranged to  \frac{4}{3}x, so the slope would be \frac{4}{3}.


<h2>Hope this helps!</h2>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me?
Pani-rosa [81]

Answer: m=−3

Step-by-step explanation: −40−2(3m+1/2)=7m−2

−40+(−2)(3m)+(−2)(1/2)=7m+−2

−40+−6m+−1=7m+−2

(−6m)+(−40+−1)=7m−2

−6m+−41=7m−2

−6m−41−7m=7m−2−7m

−13m−41+41=−2+41

−13m/−13=39/−13

m=−3

What mistake I guess Keith did make is he subtracted 2 from -39 which equaled to -37 which caused him divide -37 by 13 when it should have been 39 divided by 13 because he should have left 39 alone and not have subtracted 2 from it also it should not have been negative basically what I'm trying to say is that he did his division and subtraction wrong.

 

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The two points shown below are reflected across the x-axis. Then, the four points are connected to form a rectangle. What is the
yan [13]
I believe 26 units is the correct answer because you basically gotta multiply top from bottom
7 0
2 years ago
3^2x+1=9^2x-1 solve the equation ​
stich3 [128]
9x+1 =81x-1


2 = 72x

X=36
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Caleb went to the grocery store to purchase hamburger meat and hamburger buns for an upcoming barbecue with his friends. At the
Eva8 [605]
About $0.75 per person.



First, let’s find the cost for each portion of hamburger meat and the cost for each bun.

We can do this for the meat by doing 1.49/4 to get 0.3725.

Now we can do the same with the buns by doing 2.99/8 to get 0.37375.

Now just add these together. 0.3725+0.37375 is 0.74625, which can be rounded to $0.75.

The cost per person is approximately $0.75.



Please consider marking this answer as Brainliest to help me advance.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a decimal number to say 23.7 and it was rounded give a decimal number that is less than 22.37 and another that is greater than 2
    8·2 answers
  • Katrina drinks 0.5 gallons of water per day which expression shows how to find the number of cups of water she drinks in a week
    10·2 answers
  • The annual Gross Domestic Product (GDP) of a country is the value of all of the goods and services produced in the country durin
    15·1 answer
  • Is this correct answer
    8·2 answers
  • If a can has 2.5 servings, how many cans are needed to
    6·2 answers
  • Mathematics I need help
    6·1 answer
  • A number when divided by 780 gives remainder 38 .What
    12·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • Ann worked 14 hours and earned a total of $108.50.<br> How much did she earn per hour?
    15·2 answers
  • A vendor sold 81 hotdogs during a football game. If the ratio of hotdogs to hamburgers sold was 9: 4, how many hamburgers did th
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!