It would be positive since you’re gaining $25
In order to find out what deal is better:
- We have to find the unit rate for each deal
- Total amount of paper towels ÷ The price
So it would be....
- 18 ÷ 14 = 1.285714
- 12 ÷ 10 = 1.2
Short Answer:
The better deal is 10 rolls of paper towels for $12.
Long Answer:
I wanted to find out the price per roll of paper towel for each deal so I created a unit rate problem which is the numerator divided by the denominator. From there, I was able to get my answers, compare which one was less than the other, and select the best deal.
Hopefully this helped >-<
X + 6 = 5x - 6
12 = 4x
x = 3
KJ = 2 ( x+ 6 ) = 2 * 9 = 18
Y = 1/6x + 4....the slope here is 1/6. A perpendicular line will have a negative reciprocal slope. All that means is " flip " the slope and change the sign.
So the slope of a perpendicular line will be -6/1 or just -6...see how I flipped the slope and changed the sign.
Answer:
Yes, it does
Step-by-step explanation: