1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa86 [58]
2 years ago
14

 A map of a highway has a scale of 2 inches=45 miles. The length of the highway on the map is 9 inches. There are 7 rest stops e

qually spaced on the​ highway, including one at each end. You are making a new map with a scale of 1 inch=30 miles. How far apart are the rest stops on the new​ map?
Mathematics
1 answer:
Sedaia [141]2 years ago
6 0

Answer:

25.7 miles apart

Step-by-step explanation:

this may not be right, if its not im sory

You might be interested in
2 An art studio charges $65 per month for art lessons. There is also an additional supply fee of $25 at the time of registration
Bond [772]

Answer:

The equation should be, <em><u>65m+25=c</u></em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions of the equation (x-3)2 + 2(x – 3) - 8= 0? Use u substitution to solve.
astraxan [27]

Answer:

x = - 1 and x = 5

Step-by-step explanation:

Given

(x - 3)² + 2(x - 3) - 8 = 0

Let u = x - 3, then

u² + 2u - 8 = 0 ← solve for u

(u + 4)(u - 2) = 0 ← in factored form

Equate each factor to zero and solve for u

u + 4 = 0 ⇒ u = - 4

u - 2 = 0 ⇒ u = 2

Convert back to x, that is

x - 3 = - 4 ( add 3 to both sides ) ⇒ x = - 1

x - 3 = 2 ( add 3 to both sides ) ⇒ x = 5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A taxi costs $5.50 for the first mile and an additional $0.75 for each additional mile traveled. Which of these
Alex17521 [72]

Answer:  C)  C= 0.75m + 5.50

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques
Korvikt [17]
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
6 0
3 years ago
The metal in a penny is worth about 0.505 cent . How much cents is this written as a fraction?\
Ratling [72]
0.505 means 505 * 0.001, or 505 * 1/1000. This is equivalent to 505/1000, or 101/200.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A typical small bag of colored candies has about 135 candies in it, 27 of which is blue. At the rate, how many blue candies woul
    9·2 answers
  • A wheel makes 360 revolutions in one minute. Through how many radians does it turn in one second.
    7·1 answer
  • Carl's monthly take-home pay is $2,000 and his monthly rent is $500 if both his monthly take-home pay in his rent increase $500
    7·1 answer
  • All triangles are similar<br><br> True<br><br> False
    14·1 answer
  • Stephanie weighs 3 times as much as Rachel. Both weights are whole numbers and the sun of their weights is less than 160 pounds.
    14·1 answer
  • Find the limit of the function algebraically lim (x^2 -36 / x+6 ) x -&gt;6
    8·1 answer
  • Pppppppplllllllzzzzzz
    5·2 answers
  • Quick i dont have time
    9·1 answer
  • Solve for c.<br> a(c+b) = d
    13·2 answers
  • Q2 direct and indirect
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!