1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
11

A candy bar manufacturer is interested in trying to estimate how sales are influenced by the price of their product. To do this,

the company randomly chooses 6 small cities and offers the candy bar at different prices. Using candy bar sales as the dependent variable, the company will conduct a simple linear regression on the data below:
City Price ($) Sales

River Falls 1.30 100

Hudson 1.60 90

Ellsworth 1.80 90

Prescott 2.00 40

Rock Elm 2.40 38

Stillwater 2.90 32

Referring to the above listed table, what is the estimated slope parameter for the candy bar price and sales data?
A) 161.386
B) 0.784
C) -3.810
D) -48.193
Referring to the table, what is the estimated average change in the sales of the candy bar if price goes up by $1.00?
A) 161.386
B) 0.784
C) -3.810
D) -48.193
Referring to the table, what is the coefficient of correlation for these data?
A) -0.8854
B) -0.7839
C) 0.7839
D) 0.8854
Business
1 answer:
Delicious77 [7]3 years ago
4 0

Answer:

-48.193

-48.193

-0.8854

Explanation:

Given the data:

Price (X) : 1.30, 1.60, 1.80, 2.00, 2.40, 2.90

Sales (Y) : 100, 90, 90, 40, 38, 32

To answer the questions, we create a linear regression equation, using an online regression calculator :

The regression model obtained is :

ŷ = -48.1928X + 161.3855

The general form of a regression equation is :

y = mx + c

Where ;

y = dependent variable ; x = independent variable ; m = slope ; c = intercept

From the model, slope, m = - 48.1928

2.) Estimated average change if price goes up by $1.00

This is the value of the slope which is the average rate of Change in the dependent variable if the independent variable charges by 1 unit.

= - 48.193

C.)

Coefficient of correlation : - 0.8854 (using the correlation Coefficient calculator) ; This implies a strong negative correlation between the variables.

You might be interested in
The risk-free yield curve is flat at 6% per annum. What is the value of an FRA where the holder receives LIBOR at the rate of 9%
Fudgin [204]

Answer:

c. $8.63

Explanation:

Missing word <em>"The forward LIBOR rate is 7%. All rates are compounded semiannually.  A. $8.88 , B. $9.12 , C. $8.63 , D. $9.02"</em>

Principal = $1000, FRA Rate = 9 % per annum, LIBOR after 2 years = 7 % per annum, Compounding Frequency: Semi-Annual, Risk-Free Rate = 6 % per annum

The FRA matures 2 years or 24 months from now. Further, the Interest Rate that the FRA hedges will create an interest expense only at the end of the LIBOR loan period which is an additional 6 months after the 24 month period.

Hence, Exchange of Interest Expense at the end of 30 Months = (FRA Rate - LIBOR) x Principal (calculated on a semi-annual basis)

= (0.045 - 0.035) * 1000

= $10

Current Value of FRA = Present Value of Interest Expense at the end of the 30 Months Period

= 10 / [1+(0.06/2)]^(30/6)

= $8.6261

= $8.63

3 0
2 years ago
Beech Soda, Inc. uses a perpetual inventory system. The company's beginning inventory of a particular product and its purchases
bagirrra123 [75]

Answer:

the cost of goods sold to be recorded at January 14 is: $230 .

Explanation:

LIFO (Last in First out) method, assumes that the last goods purchased are the <em>first ones</em> to be issued to the final customer.

This means that valuation of inventory will begin using the value of the <em>earliest</em> goods purchased.

The Cost of goods sold is calculated as follows :

Cost of goods sold : 9 units × $14 = $126

                                  13 units × $8 = $104

                                  Total              = $230

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Elizabeth is marketing a new type of picture frame that she invented. She has developed a full identity for the product and want
Tresset [83]

Answer:

Trademark.

Explanation:

Trademark is a type of intellectual property that involves use of a unique design to legally differentiate a product from others in the market. It shows a particular product belongs to a company.

Elizabeth should first of all get a trademark on her picture frames so that they will be legally protected from copying by others.

3 0
3 years ago
Tim writes a note to his boss to apologize for an embarrassing typo in a recent publication. at the end of the message, he promi
lina2011 [118]
<span>Tim’s desire to demonstrate remorse for his sanctions as well as demonstrate his understanding of the consequences of his poor behavior. This promise is an example of Tim attempting to secure future employees within with his current organization. Tim is ultimately owning my up to a mistake like a true man.</span>
6 0
3 years ago
In its first month of operations, Literacy for the Illiterate opened a new bookstore and bought merchandise in the following ord
Dahasolnce [82]

Answer:

Find the detailed answer below

Explanation:

January 1     300 units at $5      $1,500

January 8     500 units at $9       $4,500

January 29 910 units at $10       $9,100

1,110 units are available at the end of the month. That means 600 units were sold

A. Under FIFO

1. Cost of goods available for sale:

        $1,500 + $4,500 + $9,100 = $15,100

2.   Cost of goods sold

         300 units at $5      $1,500

         300 units at $9      $2,700

          Total             $4,200

3. Ending inventory

           200 units at $9       $1,800

           910 units at $10      $9,100

           Total              $10,900

B. Under LIFO(Last in First Out)

1.  Cost of goods available for sale:

        $1,500 + $4,500 + $9,100 = $15,100

2.  Cost of goods sold

        600 units at $10      $6,000

        Total       $6,000

3. Ending inventory

       310 units at $10      $3,100

      500 units at $9        $4,500

      300 units at $5        $1,500

      Total        $9,100

C. Weighted average cost flow assumption: Cost of goods available for sale / total units

1. Cost of goods available for sale:

     $1,500 + $4,500 + $9,100 = $15,100

2. Cost of goods sold

      $15,100 / 1,710 = $8.83

      $8.83 x 600 = $5,298

3. Ending inventory

       $8.83 x 1,110 = $9,801.3

Under perpetual Inventory System

Between January 9 and January 28. The prevailing price that will be used to sell the inventory will be the price at January 8($9)

1. Cost of goods available for sale:

$1,500 + $4,500 + $9,100 = $15,100

2.  Cost of goods sold

        600 units at $9     $5,400

        Total           $5,400

3. Ending inventory

       1,110 units at $9      $9,990

      Total            $9,990

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Last year, Joan bought 50 pounds of hamburger when her household’s income was $40,000. This year, her household income was only
    6·1 answer
  • In 2001, puerto rico enacted a law that requires specific labels on cement sold in puerto rico and imposes fines for any violati
    15·1 answer
  • Younie Corporation has two divisions: the South Division and the West Division. The corporation's net operating income is $92,30
    12·2 answers
  • Roland becomes ill so he signs and gives his daughter a document authorizing her to manage all of his affairs should he become i
    5·1 answer
  • Paradise Realty Co. pays weekly salaries of $45,500 on Friday for a five-day workweek ending on that day. a. Journalize the nece
    5·1 answer
  • Government can raise economic efficiency through all of the following policies, except:_______.a) outlawing various forms of com
    11·1 answer
  • Matthew Martin, the sole stockholder of Innovation Consulting, started the business by investing $40,000 cash in exchange for co
    5·1 answer
  • The following income statement and balance sheets for Virtual Gaming Systems are provided.
    9·1 answer
  • Which of the following statements is true about work hour regulations for 14 and 15-year-olds?
    6·1 answer
  • Mideast Airlines purchased a 777 aircraft on January 1, 2020 at a cost of
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!