1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVETLANKA909090 [29]
2 years ago
8

4. At a deli counter,

Mathematics
2 answers:
GuDViN [60]2 years ago
8 0

Answer:

1.  Which meat is the least expensive per pound?  HAM

2.  Which meat is the most expensive per pound? ROAST BEEF

Step-by-step explanation:

I know this because when fractions look smaller people think it's actually a smaller portion but it's actually the bigger number.

HOPE THIS HELPED! <33 .

vlada-n [284]2 years ago
5 0

Answer:The least expensive per pound is ham. and the most expensive is the roast beef.

Step-by-step explanation:

Ham: ($14.50)/(1 3/4 lb) = $14.50/(1.75 lb) = $8.29/lb

Turkey: ($26.25)/(2 1/2 lb) = $26.25/(2.5 lb) = $10.50/lb

Roast beef: ($5.50)/(3/8 lb) = $5.50/(0.375 lb) = $14.67/lb

The least expensive per pound is ham.

You might be interested in
Find the unit rate. 256 miles per 8 gallons
denpristay [2]
<span>the answer is 32 miles per 1 gallon.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 197 campers at river bend camp. There are 25 more boys than girls at the camp. Each camper collects 83 pine cones. How
emmasim [6.3K]

Answer:

16,351 pine cones are collected.

Step-by-step explanation:

197 * 83 = 16351

7 0
3 years ago
Please help it due ASAP <br> Pls SHOW WORKINGS also.
marusya05 [52]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Angle 5 is equal to angle 8 because the two angles are an alternate interior angle. We already know that angle 7 and 8 are supplementary because it's adjacent to each other on a straight line. So, since angle 5 and 8 is equal to each other, angle 5 is also supplementary to angle 7.

4 0
3 years ago
How many different arrangements can be made with the letters from the word space
alekssr [168]
120 different arrangements
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Any help please it is a bit hard for me
cestrela7 [59]

Answer:

$190

8

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the following equation algebraically:<br> x^2=20
    15·1 answer
  • Surface area of this prism
    15·2 answers
  • The daily cost of hiring a plumber , y , to work x hours on a repair project can be modeled using a linear function. The plumber
    14·1 answer
  • I need help on these 2 questions, please and thank you!
    6·1 answer
  • Activity
    9·2 answers
  • Find the value of a amd b if: 7+4 root 3 divided by 7-4 root 3=a+b root 3
    11·1 answer
  • Select all the expressions that are equivalent to 3x – 1.
    9·1 answer
  • 9w − 4w + 6 ≥ 1 + 5w<br><br> Help desperately needed!!!!
    13·1 answer
  • 100PTS!<br> What system of linear inequalities is shown in the graph?
    7·2 answers
  • A pole that is 3.1 m tall casts a shadow that is 1.57 m long. At the same time, a nearby tower casts a shadow that id 50.5 m lon
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!