1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkasestr [34]
3 years ago
15

True or false: When moving to a bigger unit we divide or move our decimal to the left.

Mathematics
1 answer:
Lerok [7]3 years ago
5 0
False because, If you have to move the decimal point to the right to get the original number, the exponent will be a positive number, if you have to move the decimal point to the left to get the original number, the exponent will be a negative number.
You might be interested in
sallys baked beans recipe calls for 5 pounds of sugar and 20 pounds of dried beans. How many pounds of sugar are needed for a re
Artemon [7]
5 pounds of sugar             0.25 pound of sugar
-------------------------      =   -----------------------------
20 pounds of beans            1 pound of beans
8 0
3 years ago
Enter product in simplest form<br>1/4×7 4/5​
grigory [225]

Answer:

i believe the answer is 39/20 which could also be 13/7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 3/4+1/6+____=7 1/2<br> Plz help
Mademuasel [1]

Answer:

7/4 +1/6 +X=15/2

1/6+X=15/2-7/4

1/6+X=30/4-7/4

X=23/4 - 1/6

X= 138-4/24

134/24

5.58333

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you are told to calculate simple interest, and you are told to calculate the interest for 6 months, what would you need to do
Sophie [7]

Answer:

number of periods per year m, times the number of periods n: simple interest amount = principal amount × (rate / m) × n.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two men and 7 women can together do a piece of work in 4 days. It is done by 4 men and 4 women in 3 days. How long would it take
    11·1 answer
  • Where can the perpendicular bisectors of an acute triangle intersect?
    6·2 answers
  • One positive number exceeds another by 4, and their product is 77. find the numbers.
    8·1 answer
  • Solve for x -25x+175&gt;225 and 5x-83&gt;-73
    9·1 answer
  • Draw an area model to solve 774 divided by 3
    8·1 answer
  • Please help me please please​
    10·2 answers
  • An airport offers two shuttles that run on different schedules.
    15·2 answers
  • PLEASE HELP THIS IS THE LAST QUESTION I HAVE TO DO!!!!!! YOU WILL GET 25 POINTS AND FIRST TO ANSWER WILL GET BRAINLIEST!!!
    13·1 answer
  • Pls help asap, ill give brainiest
    9·1 answer
  • Christopher has breakfast at a cafe and the cost of his meal is \$36.00$36.00dollar sign, 36, point, 00. Because of the service,
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!