1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
3 years ago
5

​Solve for x. −2(x+1/3)+9x=4 ​ ​Enter your answer in the box.

Mathematics
2 answers:
Vilka [71]3 years ago
6 0

Gotcha!

If you would like for me show my work just let me know.

The answer would be x=2/3 or x=0.666.....

IrinaK [193]3 years ago
3 0

x= 2/3

ik because i had the same question hope it will help.

You might be interested in
What % of 61,122 is 18,380?
bija089 [108]
<h2>Answer: 30.8% is the answer.</h2>

<h2></h2>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anna can buy 12 muffins for $4.80 or 6 muffins for $2.70. Which is the better deal? Explain
kvasek [131]
12 muffins for 4.80 is the better deal.



Explanation: the ratio of $ to muffin for the first deal is .40:1 which is 40 cents per muffin. Compare this to the second deal’s ratio, .45:1, or 45 cents per muffin, which is higher. Thus, the first deal is better
3 0
3 years ago
You want to determine if eating more fruit reduces a person's chance of developing cancer. You watch people over the years and a
ycow [4]

Answer:

Prospective study

Step-by-step explanation:

Also known as a cohort study, the type of study that follows a certain group of individuals over time to reach conclusions about the data gathered at a future date is called a prospective study. Since the aim of this study is to see who develops cancer in the future, this is a clear example of a prospective study.

3 0
3 years ago
Eduardo has 24$ saved . if he saves 8$ each week how much money will he in 5 weeks .
lyudmila [28]

Answer:

is you are not adding in the 24 then 40 if you are adding in the 24 then 64

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If you are going 35 miles per hour, how many miles would you have driven in 3 hours.
Sergeeva-Olga [200]

Answer: you would have driven 105 miles.


Step-by-step explanation: 35x3 = 105


6 0
2 years ago
Other questions:
  • What’s the derivative of 3g(x) <br><br><br> Is it just 3g’(x)
    10·1 answer
  • A rectangle has a length of 12 millimeters and a width of 17 millimeters.
    9·2 answers
  • suppose a varies jointly with b and c and inversely with d and a=400 when b=16, c=5 and d=2. write the equation that models the
    7·1 answer
  • I need help I don’t understand
    8·1 answer
  • The last answer is 180 pls help
    9·1 answer
  • What is the new fraction
    8·2 answers
  • Sorry the quality is bad- I’ll mark brainlist
    11·1 answer
  • 2, 4, 8, ...<br> Find the 8th term.
    11·2 answers
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
  • Translate the following to and expression 5 times the difference of a number and 12
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!