1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
7

What is 5+3.2n-6-4.8n=

Mathematics
2 answers:
Svetllana [295]3 years ago
4 0

Answer:

-1-1.6n

Step-by-step explanation:

5+3.2n-6-4.8n

add like terms

-1-1.6n

Fittoniya [83]3 years ago
3 0

Answer:

-1.6n-1

Step-by-step explanation:

5+3.2n-6-4.8n

  -4.8n        

_______________________________________

5-1.6n-6

-6          

________________

-1-1.6n

-1.6n-1

You might be interested in
0.08 divided by0.5216
Naya [18.7K]
0.08 / 0.5216

Answer: 0.15337423312
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The diameter of a cone is 1.5 meters, the height is 1.5 times the radius, what is the volume?​
seropon [69]

Answer:

.66 cu. meters

Step-by-step explanation:

volume for cone is V=1/3 x TT x r^2 x height

TT (pi) is 3.14

radius is 1/2 of diameter (1/2 x 1.5 =  .75 )

height is 1.5 x radius (1.5 x .75 = 1.125)

V= 1/3 x 3.14 x .75^2 x 1.125

V= .66  cu. meters

6 0
2 years ago
1. The fractions
sergey [27]

Answer:

3/7 =12/n

3n=7×12

3n=84

n=84÷3

n=28

3/7= t/21

3×21=7t

63=7t

t=63÷7

t=9

3/7 =k-1/2k+10

3(2k+10)=7(k-1)

6k+30=7k-7

k=37

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
24 is 0.2​% of what​ number?
Mandarinka [93]

Answer:

12,000

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price. 14 ounces of canned corn for $1.96​
Genrish500 [490]

The unit price of canned corn is $0.14

14 ounces = $1.96

1 ounce = 1.96 / 14

= 0.14

3 0
1 year ago
Other questions:
  • This is precents <br><br> what is 20% of 50
    7·2 answers
  • An AP news service story, printed in the Gainesville Sun on May 20, 1979, states the following with regard to debris from Skylab
    11·1 answer
  • Round 78.932 to the ones,tenths,and hundredths place.​
    6·1 answer
  • A brownie recipe asks for one and one half times as much sugar as chocolate chips. If two and one quarter cups of sugar is used,
    15·1 answer
  • Need help/easy, please help
    11·2 answers
  • The length of each side of the square is represented by x-2 and the perimeter is 48 inches
    12·1 answer
  • What is the slope of the following line
    13·1 answer
  • What is the range of the function x is 0 and y is 40
    9·1 answer
  • Evaluate the following equation for the given value
    11·2 answers
  • The first three terms of a geometric sequence are 2, 7, and 24.5. What is the next term in the sequence? A 85.75 B 49 C 42D 29.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!